Pierwszy kwartał 2022 był dla rynku nieruchomości pełen wstrząsów. Napięta sytuacja geopolityczna, której przyczyną jest wojna na Ukrainie, mocno wpłynęła na sąsiadów. Polski rynek nieruchomości wiąże się dziś ze sporym ryzykiem inwestycyjnym, a to nie jedyny problem, jaki wywołała agresja Rosji. Jak zmieniła się branża od końca zeszłego roku? Sprawdźmy dane, które zebrał AMRON-SARFiN.
Pod znakiem spadków
Niepewność inwestorów przełożyła się na mniejszą aktywność deweloperów. Raport zaznacza, że liczba rozpoczętych projektów budowlanych od 2021 spadła o niemal 19%. Wstrzymanie dużych inwestycji wiąże się też z pewnością ze spadkiem popytu na mieszkania. Nie od dziś wiadomo, że branża nieruchomości jest mocno powiązana z bankową. Sytuacja kredytobiorców na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy uległa znaczącym zmianom. Wielu osób nie stać na zakup lokalu spełniającego ich potrzeby. W związku z tym zyskuje branża najmu. Z analizy AMRON-SARFiN wynika, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło w pół roku o niemal 25%.
Spadek koniunktury w budowlance, który kształtuje podaż na rynku nieruchomości, ma też inne powody. Wzrost cen materiałów i brak siły roboczej to problem szczególnie bolesny dla średnich i małych firm.
W I kwartale 2022 deweloperzy wiedli prym w nowych projektach budowlanych. To im wydano niemal 70% wszystkich pozwoleń na budowę. Przy tym 60% wszystkich nowych budów stanowiły projekty deweloperskie.
I choć w dużych polskich miastach mieszkania wciąż drożeją, trend ten z pewnością będzie się zmieniał.
Najem lub własny kąt
Stawki za metr kwadratowy mieszkania w dużych miastach powoli stabilizują się na bardzo wysokich poziomach. Sytuacja kredytobiorcy, jak wspominaliśmy, jest jednak obecnie skomplikowana i ceny na pewno będą musiały być korygowane. Ostatni kwartał przyniósł pierwsze spadki, które pozwolą nieco ustabilizować rynek. Wzrosty kosztów utrzymania widać też wśród rentierów i tu sytuacja może się szybko nie zmienić. Uchodźcy z Ukrainy, którzy wciąż generują spory popyt, wpływają na ożywienie tej branży.
Właśnie w najmie wielu analityków widzi szansę na poprawę wyników całej branży. Deweloperzy już teraz planują mieszkania, które właśnie powstają przeznaczyć na najem. Spory kapitał mieszkaniowy, jaki można na tym zbić, kusi największych graczy. Dzięki temu już niedługo w Polsce może powstawać coraz więcej osiedli, w których zamieszkają przyszli najemcy.
Nie oznacza to oczywiście, że sytuacja kredytobiorcy nie ulegnie w nadchodzących miesiącach poprawie. Zapowiadane na jesień obniżki stóp procentowych z pewnością zachęcą wielu Polaków do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny. Stanie się tak tym bardziej, jeśli ceny ofertowe mieszkań rzeczywiście zaczną spadać.
Raport notuje wzrosty cen w najdroższych polskich miastach na poziomie kilku procent na przestrzeni kilku miesięcy. Jest to wyraźny znak osłabienia tendencji wzrostowej, która groziła już bańką mieszkaniową.
Dodaj komentarz