Zamiana nieruchomości

0 109

Na rynku nieruchomości istnieje alternatywa dla normalnej transakcji kupna/sprzedaży, która cieszy się coraz większą popularnością. Chodzi oczywiście o zamianę mieszkań.Jest to rozwiązanie doskonałe dla osób, które z jakiegoś powodu szukają np. mieszkania mniejszego niż swoje.

Taka transakcja cieszy się dużą popularnością wśród osób starszych, a także tych, które z jakiegoś powodu nie są w stanie utrzymywać swojego, względnie dużego, mieszkania (np. ze względu na nagłą utratę pracy). Znalezienie kogoś, kto będzie zainteresowany zamianą “na większe” nie powinno być trudne.

Co jednak z różnicą wartości mieszkań? To zależy tylko od stron umowy. Jeżeli zdecydują, że różnice pokryje właściciel mniejszego mieszkania, tak będzie, ale mogą od tego także odstąpić. Taka transakcja jest normalną czynnością cywilnoprawną, więc należy zapłacić od niej 2 % podatku. Jednak podatek ten naliczany będzie od różnicy w wartości mieszkań, a nie od samych ich wartości. W ten sposób, jeżeli mieszkania mają podobną wartość, udaje się go zminimalizować, a w niektórych przypadkach, nawet uniknąć.

Oczywiście różnice w metrażach będzie trzeba wtedy zrównoważyć innymi czynnikami, takimi jak atrakcyjna lokalizacja, albo wyposażenie mieszkania, lecz jest to jak najbardziej wykonalne i nie powinno nastręczyć trudności. Mimo względnej dowolności w różnych punktach umowy, ją samą należy sporządzić poprzez notariusza, bowiem jest to normalny akt notarialny.

Osobnym zagadnieniem są tzw. “pseudoumowy”, przy których nie trzeba być właścicielem nieruchomości. Dotyczą one mieszkań spółdzielczych czy komunalnych. W takim wypadku strony muszą tylko porozumieć sie z administracją, następnie “zdać” mieszkania i podpisać nowe umowy najmu. W związku z dużą ilością mieszkań niewłasnościowych w Polsce, rynek “pseudozamian” jest dość duży.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *