Wynajmowanie mieszkań uchodźcom – co warto wiedzieć?

0 61

Odkąd w Ukrainie wybuchła wojna, do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców. Część osób, które zdecydują się zostać w naszym kraju, będzie poszukiwać mieszkania do wynajęcia i może napotkać trudności w znalezieniu lokum. Niektórzy wynajmujący mają bowiem wątpliwości, czy wynajmowanie mieszkania uchodźcom jest bezpieczne.

W obecnej sytuacji większość osób odczuwa niepokój związany z tym, jak wyglądać będzie najbliższa przyszłość. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą i napływem fali uchodźców Polacy zmobilizowali się i ruszyli z pomocą. Znaczna część uchodźców z Ukrainy straciła dach nad głową i prawdopodobnie nie będzie mogła lub chciała wrócić do swojego kraju, a więc będzie potrzebowała w Polsce miejsca pobytu na dłuższy czas lub nawet na stałe.

Pobyt osób ze statusem uchodźcy na terytorium Polski jest całkowicie legalny i osoby te mogą zawierać umowy najmu. 12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, której przepisy mają ułatwiać uchodźcom funkcjonowanie w Polsce. Zapisy ustawy odnoszą się m.in. do najmu okazjonalnego, znosząc w stosunku do obywateli Ukrainy obowiązek wskazania miejsca pobytu, w którym będą mogli zamieszkać po upływie terminu obowiązywania umowy lub w przypadku jej rozwiązania.

Wynajmujący mieszkania często mają obawy przed podpisywaniem umów z uchodźcami ze względu na ich nieustabilizowaną sytuację i brak pewności, jak długo pozostaną w Polsce. Podpisując umowę najmu, niezależnie od tego, jakiej narodowości jest najemca, zawsze należy odpowiednio się zabezpieczyć, aby uniknąć ewentualnych kłopotów. Przy zawieraniu umowy z cudzoziemcem obowiązują dokładnie takie same zasady jak w przypadku umów zawieranych z rodakami. Jedyną trudność może stanowić język, w którym umowa musi być sporządzona, aby była zrozumiała dla obydwu stron. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie umowy w formie pisemnej, a jeśli strony umowy posługują się różnymi językami, najlepiej sporządzić umowę w dwóch wersjach językowych. Załącznik do umowy powinien stanowić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym opisany zostanie stan mieszkania, jego wyposażenie oraz stan liczników. Warto także dołączyć zdjęcia i ewentualne uwagi, co może pomóc uniknąć sporów po zakończeniu umowy.

Podpisując umowę najmu, warto pobrać od lokatora kaucję, która zgodnie z kodeksem cywilnym powinna zostać zwrócona w ciągu 30 dni od dnia zakończenia umowy. Jednak w przypadku wyrządzenia szkód w mieszkaniu lub nieuregulowania rachunków, wynajmujący może kaucję zatrzymać. Aby mieć pewność, że opłaty za mieszkanie regulowane są w terminie, wynajmujący może pobierać od lokatora zaliczki na poczet kosztów eksploatacyjnych, a po umówionym czasie (np. kwartale, półroczu) rozliczyć faktyczne zużycie. Innym rozwiązaniem jest pobieranie od najemcy oprócz czynszu za mieszkanie również dodatkowej kwoty na opłacenie rachunków za media i opłat do spółdzielni i samodzielne regulowanie tych należności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *