Posiadacze mieszkania zakupionego w celach inwestycyjnych, często decydują się na jego wynajmowanie. Jeśli mieszkanie jest odpowiednio duże, daje możliwość wynajmowania go na pokoje kilku najemcom. Jest to szczególnie popularne w miastach akademickich, gdzie takie rozwiązanie zwykle wybierają studenci. Czy jest to jednak opłacalne? Może lepiej wynająć mieszkanie jednemu najemcy lub jednej rodzinie?
Wynajmowanie mieszkania na pokoje jest dobrą opcją dla osób, które posiadają lokal przynajmniej 3-pokojowy. Jeśli zlokalizowany jest w pobliżu uczelni, najemcami będą prawdopodobnie studenci. Mieszkania wynajmowane na pokoje często wybierane są również przez firmy, które poszukują lokum dla swoich pracowników oddelegowanych do pracy poza miejscem zamieszkania.
Podstawowa różnica pomiędzy wynajmowaniem całego mieszkania jednej osobie a wynajmowaniem go na pokoje kilku najemcom jest to, że w tym drugim przypadku, prywatną przestrzenią najemcy będzie tylko ten pokój, który wynajmuje. Aby wejść do tego pokoju, wynajmujący powinien z wyprzedzeniem poinformować lokatora, ma jednak nieograniczony dostęp do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Części wspólne są udostępnione do korzystania przez wszystkich lokatorów, ale nie stanowią prywatnej przestrzeni żadnego z nich. Zdarza się, że rodzi to problemy z dbaniem o pomieszczenia takie jak kuchnia lub łazienka. Przy większej liczbie najemców należy liczyć się z tym, że lokatorzy będą się zmieniać, trzeba będzie co jakiś czas szukać nowych najemców i podpisywać kolejne umowy. Mieszkania, które zamieszkuje kilka osób, zwykle również szybciej wymagają remontu. Sprzęty szybciej ulegają zużyciu lub zniszczeniu, są bowiem częściej eksploatowane niż w przypadku korzystania z nich przez jednego lokatora. Kłopotliwa może okazać się również kwestia rozliczenia za media, gaz, prąd, zwłaszcza jeśli najemcy będą się często zmieniać, a ograniczeni jesteśmy okresami rozliczeniowymi innymi niż miesięczne.
Do zalet wynajmowania mieszkania na pokoje zaliczyć należy przede wszystkim możliwość większego zarobku i szybszego zwrotu z inwestycji. W przypadku wynajmowania mieszkania jednemu lokatorowi lub rodzinie miesięczny czynsz zwykle ustalany jest jako cena za 1 mkw. Jeśli wynajmujemy mieszkania kilku lokatorom, mamy większą możliwość manipulowania wysokością czynszu. Można ustalić cenę za dany pokój lub od poszczególnych osób. Jako że wynajęcie pokoju jest znacznie tańsze niż wynajęcie całego mieszkania, zwykle łatwiej jest znaleźć najemcę. Rzadko również zdarza się, żeby mieszkanie stało puste i nie generowało w tym czasie żadnych dochodów. Mając kilku najemców, nawet jeśli następuje rotacja, w mieszkaniu zazwyczaj zostaje co najmniej jedna osoba.
Właściciele mieszkań wynajmowanych na pokoje decydują się czasem na podpisanie umowy najmu tylko z jednym najemcą, który „podnajmuje” pozostałe pokoje kolejnym lokatorom i co miesiąc przekazuje opłaty od siebie i pozostałych mieszkańców. Jest to ryzykowne rozwiązanie, ponieważ właściciel mieszkania ma mniejszy wpływ na dobór najemców i mniejszą wiedzę na temat osób zamieszkujących jego nieruchomość. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podpisanie przez właściciela mieszkania oddzielnej umowy z każdym najemcą.
Dodaj komentarz