Wynajmujący mieszkania stają przed dylematem czy zdecydować się na wynajem krótko-, czy długoterminowy. Każde z rozwiązań ma pewne wady i zalety.
Najem krótkoterminowy staje się coraz popularniejszy z uwagi na prężnie rozwijającą się turystykę. Osoby odwiedzające jakieś miasto coraz częściej decydują się na wynajęcie całego mieszkania, które zapewnia większy komfort niż pokój hotelowy. Przede wszystkim w uwagi na przestrzeń, ale również udogodnienia takiej jak kuchnia, więcej niż jeden pokój, a często również balkon, czy ogród. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, szczególnie jeśli mieszkanie będzie wynajmowane przez kilka osób.
fot. VadimGuzhva/bigstockphoto.com
Rozwiązanie takie wymaga od wynajmującego więcej pracy i czasu, który musi poświęcić na poszukiwanie najemców oraz przygotowanie mieszkania. Wymaga ono również większego wyposażenia, m. in. pościeli, ręczników, naczyń, mebli.
Przy odpowiednim zarządzaniu, najem krótkoterminowy może być o wiele bardziej zyskowny od najmu długoterminowego. Przykładowo, to samo mieszkanie można wynająć w cenie 200 zł za dobę, albo 2000 zł za miesiąc. Szacuje się, że przy najmie krótkoterminowym mieszkanie powinno być zajmowane co najmniej przez pół miesiąca, aby przynosiło zysk nie mniejszy niż najem długoterminowy.
Obłożenie natomiast zależy od lokalizacji nieruchomości. Jeśli jest to miejscowość turystyczna, będzie się cieszyła powodzeniem tylko przez część roku, o ile będzie położona w atrakcyjnym miejscu, np. mieszkanie z widokiem na góry, w niedalekiej od nich odległości, albo blisko centrum. Jednakże w przypadku dużych miejskich aglomeracji mieszkania położone w centrum i jego pobliżu mogą cieszyć się zainteresowaniem przez cały rok.
W tym przypadku istnieje jednak ryzyko, że mieszkanie zostanie zniszczone przez najemców, których przecież nie znamy. Nie praktykuje się przy tym stosowania kaucji, która pokryłaby ewentualne straty. Na szczęście wynajmowanie mieszkań za pośrednictwem dedykowanych do tego celu portali internetowych jest coraz bezpieczniejsze dla każdej ze stron.
Najem długoterminowy natomiast to stabilny, regularny dochód w znanej wysokości, którego można spodziewać się tak długo, na jak długo została podpisana umowa. Wynajmujący pobiera przy tym kaucję, która jest dla niego zabezpieczeniem ewentualnych szkód, albo sytuacji, w których najemca przestanie uiszczać bieżące opłaty. Właściciel mieszkania ma również okazję, aby poznać lokatora, może więc zdecydować, czy chce przedłużać z nim umowę, czy ją zakończyć. Dodatkowo musi poświęcać o wiele mniej czasu na zajmowanie się mieszkaniem, ponieważ nowi najemcy nie pojawiają się co kilka dni.
Mieszkanie takie nie musi być również wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty, urządzenia, czy meble. Najemcy długoterminowy są bowiem z reguły samowystarczalni i wprowadzają się ze swoimi rzeczami. Do takiej formy najmu nadają się zarówno mieszkania położone w centrum, ponieważ te zawsze są rozchwytywane, ale również takie, które znajdują się w odleglejszych dzielnicach. Po prostu typ najemcy może być inny.
Jest wiele czynników, które wpływają na opłacalność najmu. To, czy lepszym rozwiązaniem będą krótkie, czy długie umowy, jest kwestią indywidualną. Decyzja w tym zakresie powinna zostać podjęta z uwzględnieniem wad i zalet każdej z nich.
Dodaj komentarz