Branża hotelowa jest branżą wymagającą, a wejście na rynek wymaga niemałych nakładów finansowych. Ostatnio pojawia się więc coraz więcej ofert właścicieli apartamentów, którzy swoje nieruchomości chcą wynajmować jako alternatywę dla hoteli. Pomysł wydaje się obiecujący, jednak dla jego powodzenia muszą zostać spełnione pewne warunki.
fot. elenathewise/bigstockphoto.com
Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o lokalizacji nowego biznesu należy zapoznać się z aktualnymi trendami turystycznymi, poznać najbardziej oblegane kierunki, a także te, które mają najlepsze perspektywy. Wynajem apartamentów największym powodzeniem cieszy się bowiem w nadmorskich kurortach, mniejszych miastach położonych nad morzem, ale widoczne jest też coraz większe zainteresowanie tego typu nieruchomościami w górach. Ponadto duże miasta, takie jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, również są celami turystycznych wypadów, więc w takich lokalizacjach także można znaleźć potencjalnych najemców.
Dodatkowo duże, rozwijające się miasta, do których również należy dodać Gdańsk, Gdynię czy Poznań, stanowią siedzibę wielu firm szukających luksusowych nieruchomości dla swoich pracowników wyższego szczebla. Poza sezonem turystycznym jest więc szansa, że mieszkanie nie będzie stało puste. Mimo iż apartamenty na wynajem krótkoterminowy największe zainteresowanie, póki co, zyskują na północy kraju, to należy pamiętać, że to na południu sezon turystyczny trwa dłużej, gdyż przyjeżdżają tu zarówno amatorzy letnich spacerów jak i miłośnicy nart, mrozu i śniegu.
Apartamenty zamiast hoteli najczęściej wynajmują rodziny z dziećmi, co wynika ze zwykłej wygody. Apartament to taki drugi dom, w którym dzieci mają miejsce do zabawy, a rodzice do odpoczynku. Możliwe jest przygotowanie posiłków zgodnie z upodobaniami i zachciankami rodziny, a dostęp do sprzętów, takich jak pralka i żelazko, pozwala na zabranie mniejszej ilości ubrań. Tego typu nieruchomości ponadto oferują mieszkańcom dodatkowe atrakcje i wspólną przestrzeń użytkową, jak czyste i ogrodzone place zabaw, dziedzińce, siłownie, a czasem nawet basen. Standardem są również chronione, często podziemne parkingi, ochrona, a coraz częściej również portier.
Jednak najważniejszym czynnikiem decydującym o zainteresowaniu wynajmem apartamentów jest cena, która ustalona jest nie od osoby jak w przypadku hoteli, ale za cały lokal, który nieraz liczy kilka pomieszczeń, w tym kuchnię, łazienkę i co najmniej dwa pokoje. Kwoty za dobę zaczynają się od 180 zł i średnio dochodzą do 400 zł. Oczywiście mieszkania większe i o wyższym standardzie mogą kosztować dużo więcej, jednak zainteresowanie nimi jest mniejsze.
Aby więc traktować wynajem apartamentów jako biznes i alternatywę dla hoteli, należy dobrze zastanowić się nad wyborem ich lokalizacji, tak aby przez większość roku nie stały puste. Ponadto trzeba przeanalizować rynek pod kątem zainteresowania różnych grup potencjalnych klientów i do nich dostosować standard wykończenia. Rodziny z dziećmi, czy pozostali turyści będą bowiem skłonni zapłacić niższą cenę od firmy szukającej mieszkania dla swojego prezesa.
Dodaj komentarz