Ściana kuchenna powinna być łatwa do mycia, a przy tym odporna na tłuszcz i wysoką temperaturę – szczególnie w pobliżu płyty grzewczej i blatu roboczego. Jeszcze do niedawna trudno było spotkać inne wykończenie niż płytki ceramiczne. Obecnie mamy znacznie większy wybór – zależy on od stylu wystroju kuchni, ale także od możliwości finansowych.
Jak wspomnieliśmy, najbardziej typowym rozwiązaniem są płytki. Mamy tu do dyspozycji duży wybór kolorów i wzorów. Mogą to być tradycyjne, kwadratowe lub prostokątne kafelki, modne ostatnio płytki sześciokątne układane na wzór plastra miodu, ale też np. duże płytki imitujące marmur, kamień czy drewno. Bardzo efektowne są odpowiednio wykończone płyty z betonu architektonicznego.
Andrii_visual/bigstockphoto.com
Kamień jest rozwiązaniem efektownym i trwałym, ale dość kosztownym. Jednak należy wybrać taki, który nie będzie się przebarwiał ani wchodził w reakcje chemiczne z jedzeniem i napojami. Z tego powodu w kuchni sprawdzi się granit, natomiast prawdziwy marmur niekoniecznie; zamiast niego lepiej wybrać konglomerat imitujący marmur. Ewentualnie można wyłożyć marmurem miejsca nie znajdujące się tuż przy płycie grzewczej.
Od pewnego czasu modne jest także wykończenie szkłem hartowanym (lacobel). Montuje się je zwykle w formie dużego panelu między blatem a górnymi szafkami. Takie szkło jest bardziej odporne na uszkodzenia niż tradycyjne. Nie szkodzi mu także wysoka temperatura. Jest też łatwe do utrzymania w czystości. Może być bezbarwne (wówczas będzie widać fakturę ściany, np. cegły), barwione na różne kolory lub ozdobione dowolnym nadrukiem. Jednak takie szklane panele muszą być wycięte na wymiar i wymagają specjalistycznego montażu.
Eleganckie i ponadczasowe jest wykończenie drewnem. Musi ono jednak być twarde, odporne na odkształcenia i wilgoć (np. dąb, jesion, merbau, tek czy palisander). Warto je tez dodatkowo zabezpieczyć, np. przez olejowanie.
Nowoczesny i industrialny wygląd nadaje kuchni wykończenie blachą. Na ściany kuchenne kładzie się ją w dużych arkuszach. Może być aluminiowa, miedziana lub ze stali szlachetnej, matowa lub polerowana. Jest odporna na wysoką temperaturę i wilgoć. Jednak dla zachowania estetycznego wyglądu wymaga częstego czyszczenia, gdyż wszystko na niej widać, także krople wody czy ślady palców.
Dodaj komentarz