Wykończenie mieszkania – co warto wiedzieć?

0 61

Kupno mieszkania w stanie deweloperskim to bez wątpienia kosztowna inwestycja, lecz na tej transakcji wydatki się nie kończą. Aby w nim zamieszkać lub je wynająć, trzeba je bowiem najpierw wykończyć. Co warto wiedzieć przy wykańczaniu mieszkania i na jakie koszty należy się przygotować?

Stan surowy, deweloperski i pod klucz

Co prawda w przepisach nie ustalono, kiedy nieruchomość uznaje się za wykończoną, jednak istnieją pewne umowne poziomy wykończenia mieszkania.

W pierwszym z nich, tj. stanie surowym, lokal posiada kominy, orynnowanie, ściany działowe, drzwi i okna.

Drugi poziom wykończenia stanowi stan deweloperski i jest on zdecydowanie najczęściej spotkanym poziomem. W odróżnieniu od stanu surowego posiada tynki na ścianach, wylewkę na podłodze, parapety, instalację grzewczą, elektryczną, wentylacyjną i wodno-kanalizacyjną. Wszystkie poważne prace są więc wykonane, nowym właścicielom pozostaje wybór m.in. podłóg, kolorów ścian, mebli i sprzętów.

Wykończenie mieszkania pod klucz oznacza natomiast, że nabywca otrzymuje lokal gotowy do przeprowadzki. Ściany są pomalowane, podłogi i płytki położone, urządzania sanitarne, sprzęt AGD i meble kuchenne zamontowane. Do mieszkania wystarczy wnieść własne dekoracje oraz rzeczy osobiste i od razu w nim zamieszkać. Szczegóły takiego wykończenia pod klucz są zazwyczaj ustalane wcześniej z deweloperem. To, ile wykończenie będzie kosztowało, zależne będzie od wybranych materiałów, mebli i urządzeń. Nie ulega wątpliwości, że tego typu poziom wykończenia jest najdroższy. Z drugiej zaś strony pozwala na uniknięcie nerwów i pomaga zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić podczas wykańczania lokalu na własną rękę. Należy przy tym również być świadomym, że gdy zależy nam na spersonalizowanym wnętrzu, to rozwiązania proponowane przez dewelopera najprawdopodobniej nie będą satysfakcjonujące ze względu na ograniczony wybór materiałów, faktur czy kolorów.

Co warto wiedzieć wykańczając mieszkanie?

Przy wykańczaniu nieruchomości bardzo ważne będzie opracowanie planu wszystkich pomieszczeń. Przydatne będzie także zaplanowanie budżetu takiego przedsięwzięcia. Pozwoli to bowiem uniknąć nieprzemyślanych zakupów, zaoszczędzi czas i pieniądze. Wielkość budżetu będzie warunkowała standard, w jakim mieszkanie zostanie wykończone oraz jakość materiałów, sprzętów i mebli. Największą część budżetu pochłonie zapewne wyposażenie kuchni oraz łazienki, ponieważ zarówno urządzenia sanitarne, jak i kuchenne mają posłużyć na lata i nie warto na nich oszczędzać. Warto stworzyć również kosztorys, który pozwoli dokładniej określić wydatki na poszczególne etapy wykończenia. W takim kosztorysie doprowadzenia mieszkania do stanu „pod klucz” należy uwzględnić m.in.: ułożenie podłóg i płytek, montaż urządzeń sanitarnych w łazience, malowanie ścian, montaż oświetlenia i montaż mebli kuchennych i sprzętów AGD.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Trudno jest jednoznacznie określić te koszty, ponieważ cena ta jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich wymienić można np. metraż mieszkania, lokalizację, ceny wybranych materiałów, ceny wyposażenia. Obecnie przyjmuje się, że koszt wykończenia mieszkania za 1 mkw. to min. 1000 zł. Górnej granicy nie określa się w związku ze zróżnicowanymi potrzebami nabywców.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *