Wentylacja grawitacyjna to najpopularniejszy rodzaj wentylacji w budownictwie mieszkaniowym. Działa wykorzystując naturalne prawa fizyki, czyli ruch powietrza spowodowany różnicą jego ciśnienia i gęstości, dlatego bywa nazywana także wentylacją naturalną.
Cieplejsze powietrze ma mniejszą gęstość i unosi się ku górze. Przez większą część roku cieplej jest wewnątrz pomieszczeń, dlatego za sprawą tego zjawiska w kominach, a ściślej rzecz biorąc w pionowych kanałach wentylacyjnych kominów, powstaje ciąg. Ciąg jest niezbędny przy prawidłowo funkcjonującej wentylacji, ponieważ właśnie dzięki niemu cieplejsze powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz budynku. Usunięte powietrze musi oczywiście zostać zastąpione świeżym, pobieranym spoza budynku.
Milosz_G/bigstockphoto.com
Jeszcze dwie dekady temu, kiedy w wielu budynkach montowano okna z drewnianymi ramami, proces ten regulował się sam. Nieszczelne okna i drzwi domów pozostawiały mikro szczeliny, przez które świeże powietrze swobodnie dostawało się do pomieszczeń. Obecnie jednak popularne są okna plastikowe, w dodatku zazwyczaj dodatkowo uszczelniane, z zespolonych szyb. Jeśli dodamy do tego wszelkiego rodzaju rolety zewnętrzne i drzwi antywłamaniowe, dom robi się szczelny wręcz przesadnie.
W takiej sytuacji praktykuje się montowanie nawiewników. Można je osadzać w ścianach lub ramach okien, lub przy wymianie okien kupić już z nawiewnikami osadzonymi fabrycznie. Jeśli komuś nie pozwalają na to fundusze lub nie ma chęci, może usprawnić działanie wentylacji zostawiając w oknach tak zwany mikro uchył. W większości modeli plastikowych okien stopień szczelności reguluje się odpowiednim przekręceniem klamki.
Prawidłowa wentylacja ma duży wpływ na nasze zdrowie, nie powinniśmy jej więc bagatelizować. W czasie korzystania z piecyków i kuchenek gazowych, czy na przykład smażenia, do powietrza dostają się liczne zanieczyszczenia, co jest efektem procesów spalania. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o to, żeby zanieczyszczenia były z domu na bieżąco usuwane.
Kanały wentylacji grawitacyjnej obecnie buduje się z kształtek, a nie z cegieł, jest to więc proces szybki i stosunkowo tani. Jednak poza zaletami, do których można zaliczyć cenę i nieskomplikowane działanie, wentylacja ta posiada również wady. Przede wszystkim dla prawidłowego działania trzeba spełniać warunki, o których wspomniano wyżej. Dodatkowo może generować również znaczną utratę ciepła, zwłaszcza w zimie, kiedy różnica temperatur i gęstości powietrza w budynku i poza nim jest największa. Z kolei w lecie i późnią wiosną, kiedy to na zewnątrz powietrze jest dużo cieplejsze, możemy mieć kłopot z ciągiem odwróconym, przez co do domu mogą dostawać się spaliny z ulicy, a przykre zapachy z kuchni czy łazienki będą się rozchodzić po całym domu, zamiast uciekać na zewnątrz. Zwykle radzimy sobie z tym problemem otwierając okna, ale i to ma swoje minusy, ponieważ w lecie dodatkowo dogrzewamy w ten sposób pomieszczenia.
Rozwiązaniem może być zastosowanie nawiewników z ręczną regulacją, które pozwalają na sterowanie intensywnością wymiany powietrza. Wszystko jednak zależy również od prawidłowości zamontowania kanałów i od warunków atmosferycznych, na co nie mamy wpływu.
Dodaj komentarz