Wady i zalety mieszkania na wynajem zlokalizowanego na parterze

0 3311

W przypadku mieszkań na parterze zawsze na pierwszy plan wysuwa się kwestia poziomu bezpieczeństwa oraz prywatności. Dlatego też dominuje opinia o tym, iż takie mieszkanie bardzo ciężko sprzedać czy wynająć. Wystarczy jednak tylko nieco w taki lokal zainwestować, by chętni do wynajęcia się znaleźli.

Wadi i zalety mieszkania na parterze

fot. HighwayStarz/bigstockphoto.com

Wady mieszkań na parterze

Mieszkanie na parterze zwykle kojarzy się z łatwym dostępem do okna, który kusi złodziei i wywołuje niepokój u lokatorów. Ryzyko włamania można jednak łatwo zminimalizować, montując specjalnie zabezpieczone okna zamykane na klucz bądź specjalne rygle do okien, czujniki magnetyczne i zewnętrzne rolety antywłamaniowe.

Drugim aspektem budzącym niechęć do wynajmu mieszkania na parterze jest perspektywa stałego podglądu mieszkających w takim lokalu osób przez przechodzących na zewnątrz ludzi. W tłumieniu ciekawskich spojrzeń przechodniów pomogą rolety, zasłony bądź żaluzje.

Kolejną wadą mieszkania w lokalu na parterze może być to, iż jeśli lokum znajduje się przy ruchliwej ulicy, może dostawać się do niego więcej kurzu i spalin. Panuje również powszechna opinia, iż w takim mieszkaniu jest zimno od podłogi. Obecnie jednak przy budowie nowoczesnych inwestycji deweloperzy kładą duży nacisk na izolację dolnej strony budynku. Także w starszych kamienicach często spotykamy dobrze docieplone, parterowe mieszkania. Jakie są jeszcze wady posiadania mieszkania na wynajem zlokalizowanego na parterze?

  • podwyższone decybele, czyli hałas dochodzący głównie z klatki schodowej (mogą w tym pomóc solidnie wyciszone drzwi),
  • gorsze widoki z okna,
  • słabsze doświetlenie.

Niestety jak wynika z badań, mieszkania na parterze nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród najemców czy kupujących. Wystawiając tego typu lokum, sprzedajemy mniej popularny produkt i musimy mieć świadomość, że nasza oferta najprawdopodobniej długo będzie czekała na amatora. Dlatego, aby przyciągnąć chętnych, warto to uwzględnić przy wycenie najmu. Obniżenie ceny wynajmu może stanowić istotny czynnik przy znalezieniu najemców, szczególnie młodych.

Zalety mieszkań na parterze

Z drugiej strony mieszkania usytuowane na parterach budynków są jednak bardziej popularne w okolicach, gdzie dominuje zabudowa relatywnie niska, a okolica jest spokojna i bezpieczna, a także w otoczeniu zielonych terenów rekreacyjnych. Tu szansa wynajmu lokalu na parterze jest całkiem spora, szczególnie, jeśli pod balkonem ma się do dyspozycji własny mini ogródek.

Do najmu mieszkania na parterze może również przekonać:

  • wygoda z wnoszeniem zakupów czy mebli oraz przy remoncie, szczególnie jeśli blok nie posiada windy,
  • brak problemów z ewentualnymi awariami windy,
  • niższy czynsz o nawet kilkanaście procent.

Posiadając lokal umiejscowiony na najniższej kondygnacji (lub najwyższej) w wielkiej płycie niemal zawsze będziemy mieli problem z jego wynajmem. Na pewno łatwiej nam będzie wynająć mieszkanie w nowoczesnym budownictwie, gdzie izolacja cieplna jest lepsza, a odległość podłogi od poziomu gruntu – wyższa.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *