Szczecin: nowe zasady najmu mieszkań komunalnych

0 163

W Szczecinie zmieniają się zasady wynajmowania mieszkań, należących do gminy. Miasto ma już przygotowany projekt nowej uchwały, na mocy której ma być łatwiej o najem. Nim nowe zasady wejdą w życie konieczne jest dopasowanie lokalnych przepisów do ogólnych zasad użytkowania gminnych mieszkań.

Trudności ze spełnieniem kryteriów dotyczących uzyskania mieszkania na wynajem od gminy stanowiły częsty temat rozmów w szczecińskim urzędzie. Teraz ich przyznawanie ma być proste i wygodne, aby wolne lokale mogły szybko znajdować nowych mieszkańców. Władzom gminy zależy na jak najszybszym wprowadzeniu nowych reguł, które uwzględniać będą poniższe wytyczne:

  1.  Wnioski o najem socjalny będą rozpatrywane raz w roku, a nie, jak do tej pory, raz na dwa lata.
  2. Lista z wolnymi mieszkaniami będzie aktualizowana przynajmniej dwa razy w miesiącu.
  3. Mieszkania do remontu także będę udostępniane na dodatkowej liście dwa razy w miesiącu. Obecnie nabór na takie lokale odbywał się tylko dwa razy w roku.
  4. Dodatkowe punkty, zwiększające szanse na najem, otrzymywać będą osoby w trudnej sytuacji finansowej, rodzinnej, zdrowotnej oraz osoby poniżej 35. roku życia i powyżej 70. roku życia.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Nowe zasady najmu socjalnego uwzględniają też sytuacje, gdy osoba straciła swoje mieszkania w wyniki klęski żywiołowej, katastrofy czy wypadku. Wówczas mieszkanie będzie można wynająć na dwa lata. Kolejną zmianą będzie udostępnianie większych mieszkań, powyżej 80 metrów kwadratowych, w pierwszej kolejności w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Dopiero przy braku chętnych na taki metraż lokal będzie mógł być wykorzystany przez szkoły, służby mundurowe, szpitale czy instytucje kulturalne.

Nowe zasady najmu lokali gminnych w Szczecinie mają być rozpatrzone podczas komisji rady miasta ds. budownictwa i mieszkalnictwa. Po uzyskaniu akceptacji, projekt uchwały trafi do omówienia na sesji Rady Miasta Szczecina. Dopiero wówczas poznamy ostateczną wersję uchwały. Na pełną akceptację liczą mieszkańcy Szczecina, którzy narzekają, że zasady z 2012 roku już się nie sprawdzają. Warto dodać, że w miasto wynajmuje około 300 mieszkań komunalnych, a ponad 1000 lokali zostało udostępnionych w zamian za ich remont.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *