Sytuacja na rynku najmu – widać lekką poprawę

0 38

Pandemia koronawirusa zmieniła sytuację na rynku nieruchomości. Po początkowym kryzysie związanym z zawieszeniem pracy stacjonarnej w zakładach pracy oraz zajęć na uczelniach wyższych, co miało wpływ na strukturę najmu), koniunktura na rynku zaczyna napawać optymizmem.

Coraz lepiej na rynku najmu

Ożywienie na rynku najmu potwierdzają m.in. dane pochodzące z platformy Rentier.io, które wskazują, że dochód z wynajmu mieszkania przez 12 miesięcy wyniósł w czerwcu około 5,8 proc. brutto rocznie. Odpowiednio rentowność netto przy 12-miesięcznym wynajmie wynosi 4,1 proc., przy 11-miesięcznym 3,6 proc., a przy 6-miesięcznym spada do 1,3 proc.

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Rosną też ceny zakupu mieszkań. Jak ocenia Maciej Klukowski, dyrektor Home Management by Metrohouse, na rynku nieruchomości pojawiła się znaczna nadwyżka lokali mieszkalnych oddanych do użytku przez deweloperów. Zwiększona podaż mieszkań nie ma jednak niekorzystnego wpływu na ich popyt. Z rynku znikają nawet mieszkania unikatowe, których liczba jest najmniejsza od początku 2021r. Mimo że wg Jerzego Sobańskiego, eksperta Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN), czynsze za wynajem mieszkań są o kilka punktów procentowych niższe niż przed ogłoszeniem pandemii, sytuacja zaczyna się więc powoli poprawiać. Pracownicy biur oraz studenci wykazują coraz większe zainteresowanie najmem lokali mieszkalnych, aczkolwiek na preferencyjnych warunkach (niższych czynszach), są bowiem świadomi stosunkowo niekomfortowej sytuacji wynajmujących. Jednakże ci ostatni uwzględniając rosnące ceny mieszkań, inflację i wyższy standard mieszkania (przestój spowodowany pandemią sprzyjał wykonaniu prac remontowych w mieszkaniach) nie są skorzy do obniżania stawek czynszów. Co więcej, nazbyt wolny wzrost czynszów negatywnie odbija się na stopach zwrotu z inwestycji. Najem, czy to długoterminowy, czy krótkoterminowy, nadal jest korzystniejszą finansowo alternatywą dla lokat bankowych i obligacji. Szczególnie obecnie, kiedy to zmienna sytuacja w kraju i na świecie sprzyja przedsięwzięciom dotychczas dochodowym i stabilnym.

Prognozy są bardzo dobre

Analitycy rynku nieruchomości są jednak optymistycznie nastwieni odnośnie do prognoz dla rynku nieruchomości na najbliższe lata. Mimo że obecnie wynajmujących jest mniej niż w 2019 r. i 2020 r., uważają oni, iż rynek potrzebuje czasu, aby się odbudować i ustabilizować na wyższym poziomie. Eksperci zachęcają do poszukiwania nieruchomości spełniających oczekiwania najemcy, nie tylko pod względem ceny czy standardu, ale też lokalizacji, skomunikowania z centrum miasta czy dostępu do terenów zielonych. Obecnie jest na to dobry czas z uwagi na niższe niż przed pandemią stawki czynszów i większą motywację właścicieli do znalezienia najemcy.

Według prognoz stawki najmu nieruchomości w dłużej perspektywie będą rosnąć. Chociaż tempo ich wzrostu zależeć będzie od kilku czynników: od tempa rozmrażania gospodarki, od decyzji inwestorów instytucjonalnych i rozwoju sytuacji pandemicznej w Polsce i na świecie.

Źródło: rp.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *