Styl kolonialny
— 18 maja 2017
137
Styl ten powstał w XIX wieku, gdy Anglia miała kolonie w Azji i Afryce. Wielu Anglików przeprowadziło się wówczas do egzotycznych krajów, by zarządzać tamtejszymi posiadłościami. Nie zawsze mogli wziąć ze sobą meble z kraju rodzinnego, zwłaszcza że ich transport droga morską nie był łatwy i często ulegały one zniszczeniu. Dlatego zamawiali meble u lokalnych rzemieślników – łączyły one formy znane im ze stylu wiktoriańskiego z surowcami dostępnymi na miejscu.
Styl kolonialny jest inspirowany kulturą wielu krajów, więc możemy tu znaleźć bardzo różnorodne elementy. Dominują naturalne materiały i motywy kojarzące się z dalekimi podróżami. Kolorystyka takich wnętrz to przede wszystkim kolory drewna i skóry – brązy i beże, a także biel, odcień kości słoniowej, żółty, pomarańcz i zieleń. Zdarzają się dekoracyjne akcenty w intensywnych kolorach, lecz nie powinny one dominować.
Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com
Typowe są masywne meble z okuciami, wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Drewno egzotyczne spotyka się także w łazienkach, gdyż niektóre jego gatunki (np. drewno tekowe) są odporne na wilgoć. Meble bywają zdobione motywami inspirowanymi sztuką Azji czy Afryki. Elementy dekoracji wnętrz są dla kontrastu lekkie – mogą to być np. ażurowe figurki, afrykańskie maski, papierowe lampiony, porcelanowe naczynia, ozdobne parawany i wzorzyste tkaniny. Charakterystyczne wzory to paisley (z motywami w kształcie kropli), stylizowane kwiaty i liście, a także cętki i pasy inspirowane skórami zwierzęcymi. Typowe są także rośliny doniczkowe, np. palmy i paprocie.
Dodaj komentarz