Niższy popyt i rosnąca podaż sprawiają, że ceny najmu zaczęły spadać. Dane Otodom potwierdzają obniżki cen czynszu szczególnie w przypadku małych mieszkań. W kolejnych miesiącach możemy być świadkami większych zmian. Po kilkudziesięciu miesiącach rynku, na którym warunki stawiali właściciele, może się kazać, że teraz bardziej będą się musieli postarać o nowych najemców.
Z danych opracowanych przez Otodom wynika, że najbardziej spadają ceny kawalerek. W przypadku lokali o powierzchni użytkowej poniżej 40 metrów kwadratowych największe obniżki cen najmu w lutym 2024 roku w porównaniu do stycznia zostały odnotowane w Gdyni (-2,8 proc.) i w Warszawie (-1,9 proc.).
W ujęciu rocznym spadki od 1,5 do 6 proc. zostały odnotowane w Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i we Wrocławiu. W Warszawie co prawda średnia cena spadał poniżej 3 tys. złotych miesięcznie, to jednak ciągle jest o blisko 3 proc. wyższa niż w lutym 2023 roku.
Kawalerki wracają na rynek
Spadek cen jest przede wszystkim spowodowany nadwyżką podaży nad popytem, a wolnych lokali na rynku może być coraz więcej. Na koniec lutego było o 5 proc. więcej ofert mieszkań na wynajem niż miesiąc wcześniej i aż o 34 proc. więcej niż przed rokiem. Zdecydowana większość tych mieszkań to oferty najmu najmniejszych lokali: jednopokojowych, o powierzchni mniejszej niż 40 metrów kwadratowych.
Do oferty już wróciły mieszkania, które są zwalniane przez uchodźców z Ukrainy. Duża część osób, która przyjechała do Polski po wybuchy wojny, wróciła już do kraju, albo pojechała dalej na zachód. Warto przy tym zwrócić uwagę, że ceny mimo spadków w ostatnich miesiącach wciąż są o około 40 proc. wyższe niż w lutym 2022 roku.
Ofertę zasilają też mieszkania zwalniane przez osoby, które kupiły swoje własne nieruchomości. Zeszły rok pod kątem sprzedaży mieszkań był rekordowy. Do osób kupujących za gotówkę dołączyli kredytobiorcy, którzy skorzystali z łatwiejszego dostępu do kredytów hipotecznych oraz beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt 2%. Ponieważ spora część transakcji z zeszłego roku była realizowana na rynku pierwotnym, deweloperzy będą oddawać nieruchomości w ręce nabywców jeszcze przez kilkanaście najbliższych miesięcy.
Średnie i duże mieszkania również tanieją
Czynsze średniej wielkości mieszkań o powierzchni od 40 do 59 metrów kwadratowych również spadają. W porównaniu do stycznia bieżącego roku w Krakowie, Katowicach i Łodzi ceny były niższe o około 0,5 proc., a w Gdyni około 2 proc. W ujęciu rok do roku ceny były niższe we Wrocławiu, w Łodzi, Krakowie i Katowicach.
Mieszkania o powierzchni od 60 do 89 metrów kwadratowych w ujęciu rocznym taniały w Gdańsku (-2 proc.), w Łodzi (-3,6 proc.), we Wrocławiu (-4 proc.) i w Bydgoszczy (-4,9 proc.)
Największe mieszkania, o powierzchni powyżej 90 metrów kwadratowych najmocniej taniały w Gdańsku (-9,2 proc.), w Gdyni (-9,6 proc.) oraz w Łodzi (-19,3 proc.). W przypadku największych lokali w niektórych lokalizacjach odnotowane zostały za to spore wzrosty. Czynsze podrożały w Warszawie o 6,2 proc., w Szczecinie o 6,7 proc., w Katowicach o 8,2 proc. a w Poznaniu o ponad 11 proc. Jedynie w stolicy oraz w Poznaniu w ujęciu rocznym wzrosły ceny najmu nieruchomości niezależnie od ich wielkości.
Dodaj komentarz