Stawki najmu w sierpniu – w Warszawie już ponad 6 tys. zł/mies.

0 19

Rok akademicki za pasem, tym samym w czynszach widać już sezonowe podwyżki. Bez wątpienia na przełomie trzech ostatnich lat stawki rosną wraz z napływem studentów do miast akademickich.  Jak wynika z danych Otodom Analytics, w sierpniu zanotowano wzrost średnich cen ofertowych najmu. Przoduje Warszawa, gdzie padają kolejne cenowe rekordy.

Najdroższe są kawalerki

Okazuje się, że sierpień tego roku niczym nie różnił się od poprzednich lat. Znów w górę poszły ceny najpopularniejszych na wynajem mieszkań do 40 mkw. – kawalerek. Wzrosły też stawki najmu lokali o powierzchni od 40 do 59 mkw. Dane pokazują, że ceny rosną już konsekwentnie od trzech miesięcy, a w niektórych miastach nawet już od czterech.

We Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Katowicach i Gdyni średnia cena ofertowa wynajmu kawalerek rośnie od kwietnia. W sierpniu br. w ujęciu kwartalnym podrożały one od 2 do niemal 3,5%. W stolicy przeciętne oczekiwania wynajmujących wzrosły od lipca o 1,5%.

Drożeje też wynajem mieszkań większych

Wyraźnie widać zmiany cenowe w ofertach mieszkań większych, z przedziału od 40 do 59 mkw., szczególnie w Warszawie i Gdyni. Wzrost w ujęciu miesięcznym wyniósł tam 4%, co stało się największym skokiem średniej ceny ofertowej od połowy 2022 r. kiedy to rynek najmu przeżywał oblężenie spowodowane wybuchem wojny w Ukrainie.

Na skutek sierpniowych wzrostów, średnia cena ofertowa kawalerek w stolicy, po raz pierwszy od początku tego roku zbliżyła się do 3 tys. zł/m-c. W przypadku średnich kwot wpisywanych w ogłoszeniach o najmie mieszkań o powierzchni od 40 do 59 mkw. rekordowa cena bliska była 4000 zł/m-c.

Choć sierpniowe podwyżki wyceny najpopularniejszych metraży są zauważalne, to specjaliści podkreślają, że w porównaniu do sytuacji sprzed roku i dwóch lat, wciąż obserwujemy relatywnie stabilne stawki w ujęciu rocznym. Otóż przeciętna wycena kawalerek w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, wzrosła od niespełna 1% w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu, 1,5% w Warszawie, do ok. 6% w Katowicach i Gdyni.

W przypadku mieszkań większych (40-59 mkw.), zdrożały one w ogłoszeniach w ciągu ostatniego roku średnio od 0,1% w Łodzi, gdzie jeszcze przed miesiącem odnotowano obniżki, przez ok. 3-4% w stolicy, Katowicach i Poznaniu, do blisko 6% w Bydgoszczy.

Lokale największe nieco tańsze

Sierpień przyniósł spadki cenowe jedynie w przypadku mieszkań większych, o powierzchni od 60 do 89 mkw. czyli takich, na które ciężej jest znaleźć chętnych. Taka sytuacja miała miejsce w Katowicach, Poznaniu i Bydgoszczy oraz w małym odsetku przypadków w Gdyni i Lublinie.

Okazuje się, że drugi miesiąc z rzędu ze wzrostem przeciętnej wyceny w Warszawie o ok. 1,5% w ujęciu miesięcznym, spowodował, że w stolicy po raz pierwszy odnotowano średnią cenę ofertową, która przekroczyła 6 tys. zł/m-c. Natomiast przeciętna kwota wpisywana w ogłoszeniach dotyczących najmu mieszkań o tym metrażu była tam jedynie o niespełna 2%, a nominalnie o 111 zł/m-c wyższa niż przed rokiem. Tutaj jednak widać duże różnice w zależności od miasta. Na przykład podczas gdy w Szczecinie i Bydgoszczy średnia wycena wzrosła w ciągu roku o ok. 6%, w Gdyni o 7,6%, to już w Łodzi średnia stawka w sierpniu br. była o 5,6% niższa w porównaniu do sierpnia 2023.

Co ważne, była ona także niższa niż przed dwoma laty, kiedy to rynek powracał do sytuacji sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *