SAN to model społecznych agencji najmu funkcjonujący w Polsce od 23 lipca 2021 roku. Nowa ustawa zakłada pomoc gminom w zapewnieniu mieszkań na wynajem osobom mającym problemy z samodzielnym najmem lub zakupem mieszkania w warunkach rynkowych. Na jakich zasadach działają społeczne agencje najmu? Kto może ubiegać się o wsparcie poprzez działalność SAN?
Pomysł na SAN w Polsce
Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego została wprowadzona wobec niekorzystnych zmian na rynku najmu spowodowanych kryzysem epidemicznym.
Badania dowodzą, że 5,5 mln Polaków ma problem z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych. Koszt najmu prywatnego nie jest na kieszeń każdego obywatela, a mieszkania są wynajmowane na krótki okres czasu, co powoduje, że młodzi ludzie nie mogą się realizować, robić kariery, planować założenie rodziny.
Państwo wyszło naprzeciw tym problemom wzmacniając politykę mieszkaniową i aktywnie wspierając obywateli w pozyskaniu mieszkania o optymalnym standardzie.
perhapzz/bigstockphoto.com
Zasady działania
Według nowych przepisów agencje działają na zasadach not-for-profit. Mogą być prowadzone przez samorządy lokalne i organizacje pozarządowe, aby pośredniczyć między właścicielami mieszkań na wynajem oraz osobami o niskich i niestabilnych dochodach zamierzającymi wynająć mieszkanie. Ten rodzaj pośrednictwa opiera się na korzystnych zasadach między najemcą, a wynajmującym. Działalność zakłada systemem gwarancji finansowych najmu i działania wspierająco-opiekuńcze w stosunku do lokatora, za utrzymanie mieszkania w dobrym stanie i terminowe opłacanie czynszu.
Warunkiem prowadzenia działalności SAN w danej gminie jest zawarcie umowy o współpracę z gminą. Przynosi poprawę w funkcjonowaniu rynku mieszkań na wynajem, dzięki temu, że właścicielom oferuje się możliwość długotrwałego najmu i gwarancję spłat czynszu, w zamian za obniżenie czynszu i zapewnienia mieszkania osobom ubogim. Jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli lokali o niższym standardzie, którym nie udało się znaleźć najemców na otwartym rynku mieszkaniowym.
Dla kogo?
Wsparcie ze strony społecznych agencji najmu jest skierowane dla osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością, osób z niepełnosprawnością, ludzi w starszym wieku, słabszych ekonomicznie, młodych osób, które mogą ubiegać się o dopłaty do czynszu, dzięki programowi Mieszkanie na Start.
Jakie są profity?
Głównymi korzyściami dla dzierżawcy mieszkania jest zwolnienie z obowiązku zarządzania najmem, bezpieczeństwo oraz stałe źródło dochodów. Natomiast najemca zyskuje mieszkanie o niskim czynszu i pomoc w przypadku pojawienia się trudności finansowych.
Inne korzyści płynące z nowego modelu agencji najmu to m.in.:
- podniesienie efektywności wykorzystywania zasobów mieszkań na wynajem;
- zmniejszenie kolejki oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne;
- wsparcie dla najuboższych osób i rodzin;
- szybki i bezpieczny proces wynajmu;
- stabilna współpraca oparta na korzystnych zasadach między właścicielem a najemcą.
Podstawa prawna
Program wprowadziła ustawa z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.
Dodaj komentarz