Spadły stawki najmu małych mieszkań

0 32

Z najnowszego raportu portalu Nieruchomosci-online.pl dotyczącego rynku najmu wynika, że II kw. 2023 r. przyniósł spadek średnich cen w 11 z 18 miast wojewódzkich. Właściciele nieruchomości coraz częściej obniżali swoje oczekiwania finansowe, choć średnio 4-procentowe spadki cenowe pokazują, że lokatorzy, póki co nie mogą liczyć na większe oszczędności.

Przełomowy cenowo był styczeń, kiedy to po okresie stabilizacji wysokich stawek na koniec 2022 r., wraz z początkiem 2023 r. zaczęły one kierować się ku spadkowi. Zapoczątkowany w poprzednim kw. trend obniżek stawek czynszów był wyraźnie kontynuowany w II kw. br., gdyż jak pokazuje najnowszy raport Nieruchomosci-online.pl, spadki średnich cen najmu dla mieszkań 1- i 2- pokojowych odnotowano w aż 11 na 18 badanych miastach wojewódzkich.

Średnie 4% spadki

Na rynku kawalerek lokatorzy nie mogli liczyć na wiele, gdyż spadki stawek najmu w II kw. wahały się w przedziale od 1-4%. Czynsze zmalały w Zielonej Górze, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach, Katowicach i Bydgoszczy. Rekordy natomiast należały do Łodzi, gdzie ceny zmalały o 7% i Olsztyna z 5%.

Według twórców raportu w nieco lepszej sytuacji znalazły się osoby poszukujące na wynajem mieszkań 2-pokojowych. Porównując II kw. z poprzednim, w miastach takich jak Łódź i Opole, czynsze spadły o nawet 9%. Natomiast nieco mniejsze, bo średnio 3-4% obniżki odnotowano w Poznaniu, Zielonej Górze, Kielcach, Gorzowie Wlkp. i Katowicach.

W II kw. br. były miasta, w których stawki czynszów praktycznie nie uległy żadnym zmianom. W przypadku mieszkań 1-pokojowych ceny utrzymały się na takim samym poziomie w Krakowie i Gorzowie Wlkp. Natomiast wciąż tyle samo za wynajem nieruchomości 2-pokojowych płacono w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie.

Choć mogłoby się wydawać, że okres gorących podwyżek dobiegł końca, to odnotowano miasta, w których ceny najmów wciąż rosły. Interesujące jest to, że były to miasta położone głównie na wschodzie naszego kraju, a mianowicie Białystok, Lublin i Rzeszów, gdzie w II kw. za mieszkanie jedno pokojowe trzeba było zapłacić już o średnio 10% więcej niż w I kw. tego roku. Specjaliści zauważają jednak, że na ten stan rzeczy zdecydowanie wpływ miały ostatnie wydarzenia na Białorusi i w konsekwencji napływ obywateli z tego kraju. W segmencie mieszkań 2-pokojowych największe wzrosty cenowe miały miejsce w Gdańsku i Lublinie (w obu po 9%) i Olsztynie (8%).

Stabilizacja popytu na rynku najmu  

Popyt na rynku najmu w I i II kw. 2023 r. utrzymał się na podobnym poziomie. Według portalu Nieruchomosci-online.pl w okresie od marca do czerwca odnotowano jedynie 2% wzrost w liczbie kontaktów z ogłoszeniodawcami.

Porównując jednak dane z II kw. br. z analogicznym okresem w poprzednim roku, to spadek popytu wynosi już 35%. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż II kw. 2022 r. był szczególny ze względu na bezprecedensową liczbę przybywających do Polski ukraińskich uchodźców, których to potrzeby mieszkaniowe spowodowały skokowy wzrost popytu.

Specjaliści zwracają uwagę, że pomimo obecnie już stabilizującej się sytuacji na ryku najmu, to zainteresowanie ofertami na portalu i tak jest większe o 25% niż w analogicznym okresie w 2021 r., czyli jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *