Ściany w kuchni – co zamiast płytek?

1 9027

Na ścianach w polskich kuchniach wciąż królują płytki ceramiczne, choć z każdym rokiem wypierane są przez coraz to nowsze propozycje. Takimi nowoczesnymi i dużo oryginalniejszymi materiałami są m.in. szkło, drewno, fototapeta, tynk strukturalny, cegła, a nawet blacha. W czym mogą być lepsze od płytek – o tym poniżej.

Ściany kuchenne są narażone na zabrudzenia, ścieranie, działanie różnych substancji i dlatego też powinny być odpowiednio zabezpieczone. Do niedawna w kuchni stosowano wyłącznie ceramiczne płytki, które atutami było to, że ładnie zdobiły, a do tego łatwo było z nich zmyć kuchenne plamy. W ostatnim czasie pojawia się jednak wiele innych materiałów, które spełniają te same funkcje co płytki, a do tego są nowoczesne.

Andrii_visual/bigstockphoto.com

Andrii_visual/bigstockphoto.com

Drewno

Drewno w kuchni może oznaczać nie tylko tak dobrze nam znaną boazerię, ale też laminaty czy materiały drewnopochodne. Ponadczasowym drewnem można pokryć kuchenne ściany nad blatem roboczym, kuchenką i zlewozmywakiem. Kolor łatwo dopasować do mebli kuchennych, a gdy materiał wykona się w odpowiedniej technologii, to będzie on również odporny na wilgoć. Ściana w drewnie może być pokryta panelami ściennymi lub ścienno-podłogowymi (najtańsza opcja), sklejką  albo płytkami drewnopodobnymi. Ta opcja przeznaczona jest dla klasyków i tych, którzy lubią naturalne materiały w swoim domowym zaciszu.

Szkło

Ściany w kuchni pokryte szkłem nadają lekkości całemu wnętrzu, a także odrobiny elegancji i oryginalności. Podobnie jak płytki taki szklany panel łatwo się myje, a do tego jest odporny na wilgoć, mało estetyczne plamy z wody oraz temperaturę.  Takie szkło można również zabarwić na różny kolor. W zależności od kolorystyki danej kuchni można zamówić szkło matowe białe lub pomarańczowe czy zielone.  Konserwacja wymaga jedynie pokrycia szkła specjalnym impregnatem.

Blacha

Materiał ten idealnie pasuje do industrialnych, oryginalnych wnętrz. Blacha w kuchni to opcja na pracusiów, którzy codziennie czyszczą to pomieszczenie, gdyż na takim materiale widać każdą niezmytą kropelkę wody. Jej zaletami jest to, że jest żaroodporna i nie wchłania wilgoci. Najczęściej umieszcza się ją nad kuchenką, pod okapem. Najpopularniejsza jest blacha ze stali szlachetnej, aluminiowa, satynowa i miedziana (do kuchni rustykalnych).

Oprócz tych trzech powyższych materiałów zamiast płytek można też zastosować farbę, którą wcześniej należy zabezpieczyć farbą pokładową, tapetę winylową bądź fototapetę kuchenną, tynk strukturalny (nie zapominajmy później o pomalowaniu ściany środkiem uszczelniającym, zabezpieczającym ją przed zabrudzeniami), beton architektoniczny lub cegłę w kolorze białym, czerwonym albo szarym.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Józek 24 listopada 2016 o 23:45

    Przed wynajęciem chcieliśmy nadać eleganckiego charakteru naszemu mieszkaniu. Pomalowaliśmy więc pokój i aneks kuchenny produktem, który nazywa się Travertino. Po wyschnięciu tworzy charakterystyczne dla trawertynu spękania, wygląda elegancko, a wnętrze zyskuje na piękności. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *