Rząd wycofuje się z zakazu eksmisji
— 5 maja 2022
84
Zakaz eksmisji wprowadzono w Polsce 31 marca 2020 roku w tzw. ustawie covidowej, na początku pandemii koronawirusa. Przepisy te miały na celu ochronę osób, których sytuacja majątkowa mogła ulec pogorszeniu w związku z panującą epidemią. Od początku budziły one jednak sporo kontrowersji i emocji, nie tylko wśród wierzycieli. Już w zeszłym roku na zniesienie tego zakazu naciskali właściciele mieszkań, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz wiele instytucji, w tym samorządy. Według wielu opinii przepisy te bardzo ograniczały bowiem prawo własności. Zakaz eksmisji utrudniał także poszukiwania mieszkań na wynajem obywatelom Ukrainy. Ostatecznie zakaz eksmisji został uchylony 15 kwietnia br., gdy w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Właściciele wynajmowanych mieszkań byli często bezsilni
Wprowadzony zakaz eksmisji, który miał uchronić lokatorów przed bezdomnością w trudnym okresie pandemii, w rzeczywistości okazał się bardzo dużym problemem dla sporej grupy właścicieli wynajmowanych mieszkań. Wielu nieuczciwych najemców czuło się bezkarnie wiedząc, że nawet w przypadku gdy nie będą płacili za wynajem, nikt nie będzie mógł ich z lokalu eksmitować. Teraz w praktyce przepisy cofną się do stanu sprzed pandemii. Należy przy tym być świadomym, że eksmitowanie niechcianego najemcy nawet przed wprowadzeniem zakazu było trudne. Nawet po uzyskaniu wyroku eksmisyjnego właściciele często musieli czekać miesiącami, czasem latami, na wyznaczenie lokalu zastępczego. Co więcej, wyroki nakazujące opróżnienie lokalu wykonywano jedynie w okresie między 1 kwietnia z 31 października (z wyjątkami). Trzeba zatem pamiętać, że te przepisy nadal będą obowiązywały i w związku z tym eksmitowanym lokatorom wciąż będzie przysługiwało prawo do przekwaterowania ich do innego lokalu. Polskie prawo nie dopuszcza bowiem sytuacji całkowitego pozbawienia dachu nad głową osób eksmitowanych.
Ruszy fala eksmisji?
Według wielu opinii zakaz eksmisji spowodował duże straty finansowe, zarówno dla właścicieli wynajmowanych mieszkań, jak i samorządów posiadających zasoby komunalne. Zniesienie tych przepisów spowodowało, iż można zacząć podejmować czynności wymagane przepisami, by odzyskać lokale zajmowane bez tytułu prawnego. Gminy mają do wykonania tysiące eksmisji. Będzie to jednak niewątpliwie długotrwały proces, ponieważ jak już zostało wspomniane, eksmisja wymaga zapewnienia innego lokalu przeznaczonego na najem socjalny lub pomieszczenia tymczasowego, a to stanowić będzie często spore utrudnienie.
Dodaj komentarz