Rynek najmu w IV kw. 2023 r. – raport Nieruchomosci-online.pl

0 29

Ostatni kwartał 2023 roku w wielu miastach przyniósł niewielki spadek cen mieszkań do wynajęcia. Jak pokazują dane portalu Nieruchomosci-online.pl, który przedstawił raport dotyczący IV kwartału na rynku nieruchomości, zwiększyła się także oferta mieszkań – w skali kraju ogłoszeń najmu nieruchomości jest o 46 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Największe zainteresowanie klientów najmem mieszkań miało miejsce w III kwartale roku, kiedy zaczął się rok akademicki. W IV kwartale rynek najmu spowolnił, co potwierdzają dane dotyczące liczby kontaktów nawiązanych przez potencjalnych najemców z właścicielami mieszkań na wynajem. Różnica kwartał do kwartału wyniosła 26 procent.

Zmiana dotyczy również liczby dostępnych ofert. W sierpniu i wrześniu nastąpił znaczny spadek podaży ofert mieszkań do wynajęcia, co ma związek ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony studentów. Od października jednak podaż zaczęła się odbudowywać, a na koniec grudnia 2023 roku liczba dostępnych mieszkań była o ponad 8 procent większa niż we wrześniu.

Dane pokazują, że w ostatnim kwartale 2023 roku, oczekiwania cenowe właścicieli mieszkań na wynajem w wielu miastach spadły. W segmencie mieszkań jednopokojowych średni czynsz najbardziej spadł w Kielcach, Olsztynie i Toruniu – obniżka wyniosła około 6 proc. w porównaniu z III kwartałem. Mniejsza zmiana cen (na poziomie 2-4 proc.) nastąpiła w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. W pozostałych miastach wojewódzkich ceny najmu kawalerek w IV kwartale nieco wzrosły. W przypadku mieszkań 2-pokojowych wzrosty cen były jeszcze rzadsze. Jedynie w Kielcach wyniosły 4 proc., a w Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim 1 procent. W pozostałych analizowanych miastach albo nie odnotowano zmian względem III kwartału, albo miał miejsce spadek wysokości czynszów o 1-4 proc. k/k. Obniżki cen dotyczyły m.in. Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Szczecina.

Stawki czynszów, pomimo niewielkich spadków w IV kwartale, wciąż pozostają wysokie. Należy jednak zauważyć, że nie ma już tak dużej różnicy między oczekiwaniami właścicieli mieszkań a możliwościami najemców, co oznacza, że w ostatnich miesiącach czynsze nieco się urealniły. Nie należy jednak liczyć, że w 2024 roku nastąpi znaczna korekta czynszów, co ma związek chociażby z inflacją – wyższe opłaty za utrzymanie mieszkania zawsze przerzucane są na najemców.

Podsumowując 2023 rok na rynku najmu, należy zauważyć, że był on zdecydowanie spokojniejszy niż 2022 rok, kiedy to nastąpił gwałtownym wzrost popytu spowodowany m.in. napływem dużej liczby uchodźców z Ukrainy. W obliczu zwiększonego zainteresowania najmem, szybko zaczęło brakować ofert, a ceny wystrzeliły w górę.

Ostatni rok przyniósł zdecydowany spadek temperatury na rynku. Widać to również po licznie kontaktów w sprawie ogłoszeń najmu nawiązywanych przez potencjalnych lokatorów z właścicielami mieszkań za pośrednictwem portalu Nieruchomosci-online.pl. Porównując IV kw. 2022 i IV kw. 2023, było ich o 14 procent mniej. Obecnie już nie wszystkie oferty znajdują najemców i nie wszystkie zaproponowane ceny są akceptowane. Dużo jednak zależy od poszczególnych lokalizacji, a także standardu oferowanego mieszkania. Liczba ofert jest jednak o 46 proc. większa niż rok temu, więc lokatorzy mają z czego wybierać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *