Rośnie zainteresowanie nieruchomościami z klimatyzacją

0 34

W ostatnich latach rynek nieruchomości w Polsce odnotował zauważalny wzrost popytu na mieszkania i domy wyposażone w klimatyzację. Według raportu serwisu Otodom przeciętna cena zakupu mieszkania z klimatyzacją jest do 25% wyższa niż średnia dla całego rynku, co wskazuje na rosnące znaczenie tego udogodnienia wśród kupujących.

Wzrost popytu na lokale mieszkalne z klimatyzacją

Popyt na nieruchomości z klimatyzacją rośnie systematycznie od pięciu lat. Tylko w maju bieżącego roku zainteresowanie wynajmem tego typu mieszkań wzrosło o 80% w porównaniu do tego samego miesiąca roku poprzedniego. Największe zainteresowanie odnotowano w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. W tych miastach, podczas filtrowania ofert ogłoszeń z nieruchomościami, opcja klimatyzacji była wybierana o 40-70% częściej niż rok wcześniej.

Liczba wyświetleń ofert i ogólne trendy na rynku

Pomimo ogólnego spadku liczby wyświetleń ofert nieruchomości na sprzedaż (o 8% dla domów i 20% dla mieszkań rok do roku), zainteresowanie lokalami z klimatyzacją wzrosło. Analitycy branżowego portalu Otodom zauważyli, że w maju liczba wyświetleń ofert mieszkań na wynajem z omawianym udogodnieniem była o 10% wyższa niż rok wcześniej, a dla domów na sprzedaż wzrosła o 11%. Wzrost ten jest widoczny od 2019 roku, co wskazuje na trwały trend rosnącego zainteresowania klimatyzowanymi nieruchomościami.

Znaczenie klimatyzacji w pojęciu ogólnym

Warto wiedzieć, że pomimo rosnącego popytu, oferty mieszkań z klimatyzacją nadal stanowią mniejszość na rynku. W maju aktywnych było ponad 4,5 tys. ofert domów z takim wyposażeniem, co stanowi 6,5% całej bazy lokali w tym segmencie. W przypadku mieszkań było to 5,7% wszystkich ogłoszeń. Z raportu wynika, że klimatyzacja jest częściej spotykana w lokalach z drugiej ręki, ponieważ 44% mieszkań pochodziło z rynku pierwotnego, a aż 56% z wtórnego.

Geograficzne zróżnicowanie podaży

Najwięcej domów posiadających klimatyzację wystawionych na sprzedaż znajduje się w województwie mazowieckim (26%). W województwie dolnośląskim znajduje się 13% podobnych ofert, a w wielkopolskim, śląskim i małopolskim po około 10%. To oznacza, że w tych pięciu regionach skoncentrowane jest 69,5% ogólnokrajowej podaży.

Ceny nieruchomości z klimatyzacją

Z raportu przygotowanego przez pracowników Otodom wynika, że dostępność klimatyzacji w nieruchomości znacząco wpływa na jej cenę. Przeciętna cena zakupu takiego mieszkania jest do 25% wyższa niż średnia dla całego rynku. W stolicy Polski średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania wynosi 17,3 tys. zł. Tymczasem za zakup lokalu z klimatyzacją na rynku wtórnym trzeba zapłacić o 16% więcej. W Krakowie, zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i wtórnego, w podgrupie mieszkań na sprzedaż z klimatyzacją, ceny są wyższe o około 10-14% w stosunku do nieruchomości bez niej. W Poznaniu różnica ta wynosi 21% na rynku pierwotnym i 29% na rynku mieszkań użytkowanych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *