Rosną czynsze najmu

0 206

Czynsze za wynajem mieszkań w ostatnich latach były bardzo stabilne. W ostatnim czasie zaczęły jednak rosnąć. W okresie od 2012 do 2016 roku czynsze rosły średnio o 1,2%. W 2017 roku dynamika ta wynosi około 2,8% w skali roku. Wszystko wskazuje na to, że tendencja będzie w przyszłości rosnąca.

Na tę zmianę ma wpływ bowiem wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest znaczna poprawa popytu konsumpcyjnego od końca roku 2016. Konsumenci są pozytywnie nastawieni i mają więcej pieniędzy w kieszeniach. Sytuacja ta wywołana jest dzięki programowi 500+ oraz stabilną sytuacją na rynku pracy.

tang90246/bigstockphoto.com

Drugim bodźcem jest szybko rosnący popyt na wynajem mieszkań przez imigrantów. W ciągu ostatniego roku pracodawcy zatrudnili aż o 62% więcej osób z Europy wschodniej.

Popyt rośnie także z powodu trudności w zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Przyczyniły się do tego m.in. wysokie wymagania dotyczące wkładu własnego. Obecnie trzeba mieć przynajmniej 20% ceny kupowanego lokalu, aby starać się o kredyt. Osoby, które nie są w stanie zebrać takiej kwoty, trafiają na rynek najmu. Ten rosnący popyt ma bardzo istotny wpływ na rynek mieszkań na wynajem i ich ceny.

Kolejnym czynnikiem jest fakt, że w ostatnim czasie bardzo rozwinął się rynek mieszkań na wynajem. Więcej mieszkań zostało wybudowanych i więcej na ten cel kupionych. Eksperci szacują, że nawet co trzecie mieszkanie jest kupowane z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu. Dotyczy to także mieszkań sprzedawanych przez deweloperów. W teorii poprzez rosnącą podaż powinno to ceny obniżyć, jednak poprzez wzrost jakości wynajmowanych lokali ceny są wyższe. Mieszkania nowe, świeżo wykończone, których właściciele dopiero rozpoczynają przygodę z wynajmem powodują, że wzrosła średnia cena ich wynajmu.

Eksperci uspokajają jednak potencjalnych wynajmujących i jednocześnie studzą gorące nadzieje właścicieli na szybkie zwroty i zyski z inwestycji. Jak się bowiem okazuje czynniki, które wpływają na rosnącą tendencję średniej ceny wynajmu, nie są odczuwalne na rynku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *