Resort finansów zajmie się REIT-ami
— 28 grudnia 2021
56
REIT-y to dotychczas mało rozpowszechniony model biznesowy, który umożliwia angażowanie kapitału w rynek nieruchomości także mniej zamożnym inwestorom. Pracami nad regulacjami prawymi, mającymi umożliwić działanie spółek inwestujących w najem lokali, ma zająć się Ministerstwo Finansów.
Czym są REIT-y?
REIT-y to model biznesowy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, gdzie popularnością cieszy się już od lat 60. XX wieku. REIT-y to spółki akcyjne oraz fundusze, które funkcjonują na giełdzie i umożliwiają wspólne inwestowanie w nieruchomości także osobom, które nie mają środków na samodzielny zakup lokalu. Ich działanie opiera się na uzyskiwaniu kapitału poprzez sprzedaż akcji, a następnie inwestowanie w nieruchomości komercyjne w sposób pośredni lub bezpośredni.
fot. Valentina R./bigstockphoto.com
W Polsce REIT-y funkcjonują pod skrótami SRWN (Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości) oraz FINN (Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości)
Dotychczas taki rodzaj inwestycji nie był w kraju powszechnie dostępny. Przyczyną takiego stanu rzeczy był przede wszystkim brak regulacji prawnych, które umożliwiałyby funkcjonowanie spółek emitujących akcję i oferujących możliwość otrzymania zysków z wynajmu nieruchomości.
Na rynku polskim mają umożliwiać uzyskanie 90 procent zysku jako dywidendy.
REIT-y stały się sprawą ministerstwa finansów
W Polsce pracę nad zmianami legislacyjnymi umożliwiającymi wspólne inwestowanie w nieruchomości ruszyły już w 2016 roku. Jednak dopiero obecny rok może przynieść zmiany w tym zakresie. W kwietniu powstał zespół, którego celem było przygotowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych. Obecnie pracą nad regulacjami prawnymi ma zająć się fiskus. Jak obecnie wiadomo, w Polsce REIT-y będą zwolnione z podatku CIT.
REIT-y są szansą dla mniejszych inwestorów
REIT-y mogą stanowić prawdziwą rewolucję dla mniejszych inwestorów, którzy chcą lokować kapitał w nieruchomości, jednak nie posiadają wystarczających funduszy, aby zrobić to samodzielnie. Korzystanie z pośrednika jest przy tym określane jako obarczone ograniczonym ryzykiem. Inwestowanie pośrednie nie wymaga samodzielnego zarządzania lokalem i szukania najemców. Umożliwia również dywersyfikacje środków i stworzenie rozbudowanego portfolio inwestycyjnego.
Dodaj komentarz