Remont kuchni – prace, koszty

0 670

Remont kuchni należy dobrze zaplanować. Może on bowiem polegać wyłącznie na odświeżeniu jej wyglądu, ale także na poprawie funkcjonalności. Ten drugi wariant wiąże się oczywiście z większą ilością pracy i wyższymi kosztami. Wydatki na remont są jednak bardzo zróżnicowane i zależą od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy.

Prace mogą polegać na odnowieniu przestrzeni, czyli zmianie koloru ścian i frontów szafek, które można okleić, albo wymienić bez konieczności zmiany całych szafek. Jeśli jednak dotychczas używane sprzęty są już mocno wysłużone, albo brakuje w kuchni nowoczesnych rozwiązań takich jak zmywarka, koszty remontu znacznie się zwiększą. Podobnie w przypadku, gdy znudził nam się dotychczasowy układ pomieszczenia, albo jest po prostu niefunkcjonalny, i chcemy zwykłą kuchnię zmienić na nowoczesne miejsce do gotowania z wyspą na środku.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Prace w tej wersji obejmą więc wentylację, której nie może zabraknąć, by zapachy przygotowywanych posiłków nie roznosiły się po całym domu. Jeśli wyciąg chcemy podłączyć do kanału wentylacyjnego, niezbędna będzie druga kratka wentylacyjna. Nie ma potrzeby montowania jej dla okapów pracujących w obiegu zamkniętym.

Wymiana sprzętów musi być dobrze przemyślana. Warto tu zwrócić uwagę na klasę energooszczędności, a także jakość. Najlepiej wybierać spośród sprawdzonych producentów, których urządzenia działają dłużej, są mniej awaryjne, a  dodatkowo objęte okresem gwarancji. Lodówkę, kuchenkę i zmywarkę należy dobrać nie tylko pod względem wyglądu i koloru, ale również wielkości – muszą pasować do blatów oraz wnęk, w których mają zostać zamontowane. Prace ścienne nie polegają wyłącznie na montażu płytek i malowaniu. Przestrzeń między szafkami wiszącymi a blatem oraz w okolicy kuchenki można dodatkowo zabezpieczyć laminatem lub hartowanym szkłem.

Należy także pamiętać o właściwym poprowadzeniu instalacji elektrycznej, tak by możliwe było podłączenie wszystkich urządzeń, a w razie potrzeby innych, dodatkowych sprzętów.
Nie można zapominać o podłodze. Powinna być wykonana z materiału trwałego, odpornego na ścieranie oraz zachlapanie. Najpopularniejsze są tu płytki ceramiczne, ale coraz częściej stosuje się również niektóre gatunki drewna czy gres.

Koszt takiego remontu ciężko precyzyjnie oszacować, ponieważ zależy on od zakresu prac. W wariancie podstawowym (wymiana frontów szafek, malowanie) wydatki powinny zmieścić się w kilkuset złotych. Natomiast remont gruntowny, obejmujący wymianę zabudowy, sprzętów, pokrycia ścian i podłogi może wynieść od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na meble i sprzęty wysokiej klasy oraz materiały wykończeniowe w wyższym standardzie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *