Remont a koszty najmu
— 18 lipca 2016
5107
Wynajmowanie mieszkanie to coraz częstszy sposób na działalność zarobkową. Inwestowanie środków finansowych w zakup kolejnych mieszkań może przynieść spore zyski. Mając do dyspozycji nieruchomości w dobrych lokalizacjach i w dobrej cenie, można być pewnym, że najemców nie zabraknie.
Wartość danego lokalu można również szybko podnieść podstawowym remontem – odmalowaniem ścian, odświeżeniem kuchennych frontów, wyczyszczeniem fug i stylowymi dodatkami w całym mieszkaniu. Pojawia się pytanie – czy koszt takiego remontu można odliczyć od podatku?
Właściciel mieszkania na wynajem musi zdawać sobie sprawę, że każdy lokal prędzej czy później będzie wymagał remontu. Drobne zmiany nie zawsze są wystarczające. Jednak należy pamiętać, że wielu najemców lubi mieć możliwość ingerencji w wygląd mieszkania. Dlatego jeśli damy im opcję samodzielnego wybrania koloru ścian i stworzenia własnej koncepcji aranżacyjnej, przyczyni się to do wzrostu wartości całej nieruchomości.
alessandroguerriero/bigstockphoto.com
Gdy samodzielnie wykonujemy cały remont, wszelkie wydatki, jakie zostały poniesione przed udostępnieniem lokalu można uznać za środki amortyzacyjne. Za amortyzację mieszkania po zakupie nieruchomości uznaje się wszelkie roboty budowlane, czyli remontowe i modernizacyjne, których celem jest zwiększenie szans na wynajęcie zakupionej nieruchomości, dlatego przed podpisaniem umowy najmu nie są one kosztami podatkowymi. Natomiast działania remontowe wykonywane po wynajęciu mieszkania i wszelkie koszty z nimi związane można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to również mebli zakupionych na potrzeby danej nieruchomości. Warunkiem rozliczenia jest oczywiście posiadanie wszystkich dokumentów potwierdzających dokonanie poszczególnych zakupów i wydatków, gdyż trzeba będzie je dołączyć do rozliczenia podatkowego.
Remont mieszkania pod wynajem podnosi jego standard, dlatego poniesione koszty zwracają się również za sprawą odrobinę większej ceny wynajmu. Ciekawie urządzony lokal szybko znajduje nabywców, dlatego można pokusić się o wyższy czynsz, ale adekwatny do lokalizacji i wielkości mieszkania. Zbyt wysoka cena zniechęci już na starcie i utrudni szybkie znalezienie lokatorów, a to przecież długotrwały okres najmu zapewnia największe zyski.
Dodaj komentarz