Rejestracja najmu krótkoterminowego ma być obowiązkowa

0 657

Rząd ma zamiar walczyć z szarą strefą w hotelarstwie i chce, aby osoby wynajmujące mieszkania turystom były kontrolowane.

Eksperci są zdania, że obecnie aż 30% kupowanych od deweloperów mieszkań przeznaczonych jest na wynajem, w tym również wynajem krótkoterminowy, który jest najbardziej opłacalny. Z tego powodu resort turystyki chce lepiej przyjrzeć się nieruchomościom wynajmowanym na okres krótszy niż miesiąc. Zapowiada, że obiekty najmowane jednorazowo podczas pobytu do 30 dni będą podlegać obowiązkom rejestracyjnym i kontrolnym. Aktualne regulacje dotyczące rynku usług turystycznych okazują się być niewystarczające. Ponadto włączenie mieszkań wynajmowanych na doby do katalogu obiektów hotelarskich ma być skutecznym sposobem na walkę z szarą strefą.

Budownictwo czynszowe a rynek najmu mieszkań

fot. Yastermska/bigstockphoto.com

Na chwilę obecną projekt zmian jest w fazie uzgodnień wewnątrz resortowych i oczekuje na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wraz z wejściem w życie nowego prawa nie będzie już możliwy najem krótkoterminowy bez rejestrowania i spełniania określonych norm. Eksperci podkreślają, że podstawowym celem jest zapewnienie turystom odpowiedniego standardu w lokalach, w tym tych przeciwpożarowych czy sanitarnych. Zmiany są również wyraźnym ukłonem w stronę branży hotelarskiej.

Dzisiaj nie ma dokładnych statystyk na temat tego, ile mieszkań jest wynajmowanych na okres krótszy niż miesiąc. Wiadomo jednak, że to spora konkurencja dla hoteli. Na zmianach zyskają również osoby, które sąsiadują z lokalami wynajmowanymi na doby przez portale takie jak Booking.com czy Airbnb. Takie sąsiedztwo bywa bowiem bardzo uciążliwe. Tylko w Warszawie jest prawie 5 tysięcy ogłoszeń z lokalami do wynajęcia na krótki termin.

Doradcy podatkowi są zdania, że walka z szarą strefą może prowadzić do licznych kontroli i sporów na temat samego opodatkowania. Problem wynika przede wszystkim z mało precyzyjnych przepisów obowiązujących w Polsce. Dzisiaj wystarczy bowiem wynajmować jedno mieszkanie przez pośrednika, aby zostać uznanym za przedsiębiorcę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *