Z danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce jest aż 1,8 mln pustostanów. Niestety GUS nie zbadał, z jakiego powodu te lokale są niezamieszkane, ale można się domyślać, że chodzi o zły stan techniczny, nadmierną ochronę lokatorów, która zniechęca właścicieli mieszkań do wynajmu czy przeznaczenie lokali pod wynajem wakacyjny, przez co przez część roku stoją one puste. Jaka jest aktualna sytuacja pustostanów w Polsce i jakie są jej perspektywy na przyszłość?
Temat niezamieszkanych nieruchomości powrócił do publicznej debaty, kiedy liderzy partii, którzy teraz tworzą rząd, zadeklarowali wsparcie dla gminnych pustostanów. To pozytywna informacja dla rodzin o niskich dochodach, bo skróci się ich czas oczekiwania na komunalne lokum. W 2022 r. na taką nieruchomość czekało ponad 126 tys. gospodarstw domowych, co pokazuje, jak duży jest niedobór lokali. Wciąż jednak problemem są surowe kryteria dochodowe, które należy spełnić, aby dostać mieszkanie od gminy.
Samorządy zaniedbały mieszkania komunalne
Dane GUS, przytoczone przez portal GetHome.pl, pokazują, w jak szybkim tempie wzrosła liczba gminnych pustostanów w ciągu ostatnich lat. W 2003 roku lokali do remontu było lekko ponad 21 tys., natomiast w 2020 roku trzykrotnie więcej, bo aż ponad 63 tys.
Świadczy to o tym, że gminy wciąż posiadają spory zasób mieszkań, ale bardzo wiele z nich ze względu na zły stan techniczny nie nadaje się do zamieszkania. Najwięcej pustostanów w 2020 roku znajdowało się w Warszawie i Łodzi, odpowiednio 10,1 tys. i 8,9 tys. lokali. W pozostałych miastach wojewódzkich liczba ta nie przekraczała 2 tys.
W porównaniu do sytuacji z 2009 roku władze tylko dwóch miast wojewódzkich doprowadziły do zmniejszenia liczby pustostanów. Jest to Wrocław i Białystok.
Jest szansa na poprawę sytuacji
Aby pozyskać środki na remont lokali niezamieszkanych z powodu złego stanu technicznego, gminy mogą korzystać ze wsparcia Unii Europejskiej, a także z krajowych programów, takich jak Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Fundusz Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Według informacji Ministerstwa Technologii i Rozwoju z września tego roku, BGK przekazał gminom na ten cel 1,4 mld zł. Dzięki temu ma powstać 7 124 nowych lub całkowicie wyremontowanych mieszkań, 285 miejsc w schroniskach i 160 w noclegowniach.
Więcej remontów mieszkań niż budowania nowych
Najchętniej w odzyskiwanie pustostanów angażują się władze Krakowa, Warszawy, Łodzi, Poznania i Katowic, bo tam wyremontowano ich najwięcej, właśnie przy wsparciu środków z wyżej wymienionych programów.
Trzeba jednak zauważyć, że często politycy chwalą się, że w danej gminie oddano do użytkowania daną liczbę mieszkań komunalnych. Jednak większość z nich tylko wyremontowano, więc ich ogólna liczba dostępna dla beneficjentów zwiększyła się tylko nieznacznie.
Dodaj komentarz