Prysznic z brodzikiem czy walk in?
— 21 października 2016
3686
Kabiny prysznicowe walk in (te bez brodzika) stają się coraz popularniejsze. Za ich montażem przemawia modny minimalistyczny styl i nowoczesny design. Jak wypadają w porównaniu z tradycyjnym prysznicem z brodzikiem?
Kabiny typu walk in są kabinami otwartymi. Wyglądają jak duże tafle szkła i nie posiadają ruchomych elementów, w tym także drzwi. Montuje się je z zaledwie z dwóch czy trzech tafli czystego szkła w centralnym miejscu bądź pomiędzy dwoma ścianami. Montaż walk in jest nieskomplikowany oraz szybki: przytwierdza się szklane tafle do ściany czy podłogi za pomocą specjalnych profili, w ten sposób odgradzając strefę natryskową od reszty pomieszczenia.
in4mal/bigstockphoto.com
Atutem jest to, że woda podczas kąpieli nie wylewa się poza obręb tych tafli. Ponadto wszystkie elementy konstrukcji są stałe i nie grozi im „zmęczenie materiału” lub wyrobienie kółek itd. Największą zaletą kabin walk in jest to, że idealnie wkomponują się w wystrój każdej łazienki. Wygląd kabiny walk in cechuje się prostotą, brakiem ozdób, zbędnych dodatków. Liczy się tylko wygoda i funkcjonalność.
Niestety musimy pamiętać o tym, że kabina typu walk-in wymaga odpowiedniego ogrzewania w naszej łazience. Otwarta struktura walk in może obniżyć komfort kąpieli, jeśli nie zapewnimy odpowiednio dobranej temperatury pomieszczenia. Warto również wziąć pod uwagę odpowiednią wentylację w łazience, która będzie zapobiegać nadmiernej kondensacji pary wodnej w tym pomieszczeniu. W tej kwestii prysznic z brodzikiem wygrywa z kabiną walk in. Zamknięta kabina prysznicowa bowiem nagrzewa się znacznie szybciej. Największym minusem kabiny walk in jest to, że transparentne szyby należy stale czyścić, gdyż bardzo szybko powstają na nich smugi, a nieczyszczone przez dłuższy czas pozostają już na stałe.
Kabiny walk in to rozwiązanie dla osób, które:
- lubią łatwo zachowywać czystość, gdyż w przypadku walk-in nie ma trudno dostępnych szczelin, miejsc, gdzie gromadzi się woda czy kurz
- dla osób starszych, a także tych cierpiących na dolegliwości ruchowe lub dochodzących do siebie podczas rehabilitacji, gdyż nie mają drzwi i nie trzeba niczego przesuwać, co zaburzałoby równowagę użytkownika; nie ma brodzika utrudniającego wejście brodzika, natomiast jest możliwość zamontowania uchwytów w środku.
Dla rodzin z małym dziećmi odpowiedniejszy wydaje się być prysznic z brodzikiem. Sam brodzik bowiem może służyć za małą wannę dla kilkuletnich dzieci. Najczęstszym wyborem są kabiny prysznicowe narożnikowe, które pozostawiają więcej miejsca w łazience niż np. tradycyjny model kwadratowy. Osobom niepełnosprawnym można dodatkowo zamontować siedzisko bądź najniższy brodzik (nawet 1,5 cm).
Dodaj komentarz