Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów

0 23

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli złożenie projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Zmiany mają na celu zabezpieczenie praw najemców opłacających czynsz regulowany w przypadku decyzji nadzoru budowlanego o konieczności rozbiórki budynku, który do tej pory był zamieszkiwany.

Problem z wygasającymi przepisami

W piątek, podczas konferencji prasowej, politycy PiS zwrócili uwagę na problem wygasających z końcem roku przepisów chroniących lokatorów. Poseł Piotr Gliński podkreślił, że obecna ochrona przed konsekwencjami decyzji nadzoru budowlanego kończy się 31 grudnia 2024 roku. Według Glińskiego rząd zapomniał, że trzeba przedłużyć, a nawet znowelizować ustawę. Tylko w ten sposób część Polaków nie trafi na tzw. bruk. Obowiązujące obecnie przepisy gwarantują najemcom płacącym czynsz regulowany prawo do lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki w przypadku wypowiedzenia najmu na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4. Jednak te regulacje tracą moc z końcem roku, co budzi obawy wśród osób będących w opisywanej powyżej sytuacji.

Wydłużenie ochrony lokatorów

Propozycja nowelizacji zakłada przedłużenie obowiązywania obecnych przepisów. Poseł Paweł Lisiecki podkreślił, że projekt dotyczy szczególnie osób poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji kamienic w Warszawie. Według niego takie osoby mają prawo powrotu do zasobu komunalnego. Dodał również, że wraz z reprywatyzacją wiele osób straciło status lokatorów zasobów komunalnych, co utrudniło im zachowanie godnych warunków mieszkaniowych.

Apel o pilne procedowanie

Projekt ustawy został już złożony w Sejmie, a posłowie PiS apelują o jego pilne uwzględnienie w porządku obrad najbliższego posiedzenia sejmu. Poseł Piotr Uściński podkreślił wagę i pilność proponowanych zmian. Posłowie wezwali rządzącą koalicję do szybkiego zajęcia się projektem, aby uniknąć sytuacji, w której lokatorzy pozostają bez ochrony począwszy od 1 stycznia 2025 roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *