Prawa właściciela mieszkania po śmierci najemcy

0 3919

W przypadku istnienia stosunku najmu oraz śmierci najemcy, sytuacja właściciela nieruchomości mieszkalnej wygląda odmiennie od sytuacji właściciela lokalu użytkowego. W drugim przypadku najem staje się składnikiem masy spadkowej i podlega dziedziczeniu. W przypadku najmu mieszkania, ze względu na prospołeczny charakter umowy, śmierć najemcy zasadniczo nie wpływa zbytnio na treść umowy.

W tej sytuacji bowiem, jeśli z najemcą stale zamieszkiwały inne osoby, wstępują one w stosunek najmu w jego miejsce. Nie ma przy tym znaczenia uprawnienie bądź brak uprawnienia tych osób do dziedziczenia po zmarłym, ale jedynie fakt wspólnego z nim zamieszkiwania, a także pozostawania z nim w bliskich relacjach.

Mieszkanie na wynajem

fot. Bernie123/bigstockphoto.com

Skutkiem tego jest więc wejście nowego najemcy w prawa i obowiązki dotychczasowego, przy czym osób uprawnionych może być w tym przypadku więcej niż jedna. Nowy najemca wchodzi więc w pełnię obowiązków, np. opłacania czynszu, ale i przejmuję pełnię praw wynikających z najmu, np. zwrot kaucji. Sytuacja ta zachodzi wyłącznie w sytuacji, gdy formalnie najemcą była jedna osoba. Jeśli natomiast umowa podpisana była z kilkoma osobami, to po śmierci jednej z nich najem jest dalej kontynuowany przez pozostałych, a udział zmarłego przypada im w częściach proporcjonalnych.

Kodeks cywilny wylicza ograniczony krąg osób wstępujących w prawa i obowiązki zmarłego najemcy, a należą do nich:

  • małżonek niebędący współnajemcą mieszkania,
  • dzieci najemcy,
  • dzieci współmałżonka najemcy,
  • osoby, wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych,
  • osoba pozostająca z najemcą w faktycznym wspólnym pożyciu.

W opisanym powyżej przypadku nowym najemcom przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy, nawet jeśli została ona zawarta na czas oznaczony, przy czym obwiązują ich ustawowe terminy wypowiedzenia. Wynajmujący musi ich wolę zaakceptować. Wypowiedzenie może zostać dokonane przez niektórych najemców, wtedy stosunek najmu obowiązuje nadal wobec pozostałych.

Jeśli natomiast ze zmarłym najemcą nie zamieszkiwał nikt, albo zamieszkiwały osoby, które nie zostały wskazane w kodeksie cywilnym jako uprawnione do wejścia w jego prawa i obowiązki, wtedy stosunek najmu wygasa z mocy prawa. Wynajmujący nie ma też w tej sytuacji prawa do dochodzenia od spadkobierców jakichkolwiek roszczeń wynikających z umowy, a powstałych po śmierci najemcy. Jednakże w obu przypadkach długi powstałe za życia najemcy wchodzą w skład masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu zgodnie z przepisami. Z drugiej strony spadkobiercy dziedziczą prawa wynikające z umowy w zakresie rozliczenia kaucji czy kosztów poniesionych przez najemcę w celu dokonania ulepszeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *