Polski Ład – zmiany podatkowe niekorzystne dla wynajmujących mieszkania

0 84

Zapowiadane zmiany w polskim prawie dotyczącym wynajmu mieszkań wywołują ostatnio wiele dyskusji. Nic dziwnego. Ich wprowadzenie może znacząco wpłynąć na warunki panujące w branży. Nowe podatki mogą znacznie obniżyć zyski i sprawić, że posiadanie mieszkań na wynajem przestanie być tak opłacalne jak dotychczas. Przyjrzyjmy się bliżej niekorzystnym zmianom, które wprowadzi Polski Ład.

Dodatkowe opłaty dla właścicieli więcej niż jednego mieszkania

Wprowadzenie nowych zasad w ramach Polskiego Ładu może zatrzymać rozwój rynku wynajmu. Dotychczas możliwe było wybranie sposobu opodatkowania swojej działalności gospodarczej oraz wynajmu. Dla wielu osób działających w branży było to wygodne rozwiązanie, umożliwiające generowanie zysków. Nowy podatek uderzy w osoby, które posiadają więcej niż jedno mieszkanie lub nieruchomość. Niezależnie od tego, czy czerpią z tego tytułu zyski i czy mieszkanie jest wynajmowane.

Niekorzystne zmiany uderzą w najemców

Zdaniem Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” zmiany, które chce wprowadzić Rząd, sprawią, że rynek prywatnego najmu cofnie się o kilkanaście lat. Spadnie też poziom profesjonalizacji tej branży. Nowe podatki obciążą najemców.

Stowarzyszenie zwraca uwagę na to, że mieszkania do wynajęcia to bardzo istotny element polskiej polityki mieszkaniowej. Świadczyło o tym chociażby zwolnienie z VAT-u nieruchomości wynajmowanych na cele mieszkaniowe. Pozytywnym skutkiem tego było zwiększenie liczby mieszkań na wynajem. To z kolei dawało szansę osobom, których nie stać na zakup własnego lokum. Podobnie wprowadzenie Społecznych Agencji Najmu. Stowarzyszenie zauważa, że niekorzystne zmiany obciążą tak naprawdę konta najemców i mogą w związku z tym uderzyć w osoby najbardziej potrzebujące.

Apel stowarzyszenia Mieszkanicznik

Członkowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik postulują, by Polska wzorowała się na krajach, które stosują dobre praktyki ustawodawcze. Dobre, czyli spójne z innymi ustawami i zapisami w Konstytucji (np. tym o ochronie praw nabytych). Zdaniem Stowarzyszenia powinno zostać wprowadzone przynajmniej roczne vacatio legis. Tak, aby podatnicy, a zwłaszcza przedsiębiorcy mogli odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian.

Apel Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości o zachowanie wolności wyboru sposobu opodatkowania oraz amortyzacji mieszkań został skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Stowarzyszenie prosi o bardziej wnikliwą analizę branży, szczególnie pod kątem negatywnych skutków wprowadzanych na rynek zmian. Zwraca także uwagę na to, aby realnie ocenić wpływy do budżetu państwa oraz poziom świadomości podatkowej i prawnej uczestników rynku w porównaniu z ubiegłymi dekadami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *