Polacy wynajmują zbyt małe mieszkania

0 21

Polska jest liderem niechlubnego rankingu oceniającego warunki bytowe osób wynajmujących mieszkania. Najnowsza analiza HREIT oparta o dane Eurostatu pokazuje, że w Polsce aż ⅔ najemców żyje w zbyt ciasnej przestrzeni. To najgorszy wynik spośród wszystkich krajów europejskich. Dużo lepsze wyniki zarejestrowano w Irlandii czy Holandii. 

Tuż za nami w omawianym zestawieniu znalazły się Łotwa i Słowacja. U nich z problemem ciasnoty spotyka się 61 proc. osób korzystających z rynku najmu. Zaś ostatnie miejsce z najlepszym wynikiem zdobyła Holandia. W tym kraju zbyt małe mieszkania zajmuje tylko 7% najemców. Nieco gorzej jest w Irlandii i Hiszpanii, gdzie takie kłopoty deklaruje 10% lokatorów. Wciąż są to jednak dane o niebo lepsze od sytuacji na rodzimym rynku najmu. Skąd tak kiepskie wyniki?

Specjaliści podkreślają, że niekorzystne statystyki to przede wszystkim pokłosie braku mieszkań na rynku. Złożył się na niego nie tylko napływ imigrantów zza wschodniej granicy, ale i kryzys na polskim rynku kredytowym. Spora część osób była przez to zmuszona przenieść się do segmentu najmu, co mocno wpłynęło na popyt. Oferta mieszkań dla lokatorów powoli rozwija się i stabilizuje, jednak w wielu miejscach o swobodnym wyborze odpowiedniego lokum można tylko pomarzyć. Nieruchomości brakuje, a te które są na rynku, bywają zbyt ciasne dla lokatorów. 

Na szczęście sytuację poprawia wzrost rentowności najmu, dzięki któremu w 2023 liczba ofert znacznie wzrosła. Dzięki tej tendencji obserwujemy również niewielkie spadki czynszów. W marcu bieżącego roku stawki te spadły w skali miesiąc do miesiąca we wszystkich miastach wojewódzkich. Właśnie tam od ponad kwartału oferta nieruchomości pod wynajem sukcesywnie rośnie. Trend ten dostrzegają już nie tylko pośrednicy, ale i analitycy rynku. 

Rynek najmu wciąż pozostaje pod wpływem różnych, często sprzecznych tendencji, a warunki na nim są zmienne. Wielu specjalistów uważa, że na ten segment z pewnością wpłynie również start programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, ponieważ jest skierowany głównie do osób, które nie posiadają jeszcze mieszkania i często są zmuszone je wynajmować. Można spodziewać się, że z czasem część najemców opuści rynek na rzecz inwestycji we własne lokum. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *