Polacy mają problem z płaceniem za wynajmowane mieszkania
— 18 listopada 2024
5
Pomimo dynamicznego wzrostu płacy minimalnej i wyraźnego wzbogacenia polskiego społeczeństwa na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, opłacenie wynajmowanego mieszkania nadal pozostaje poważnym wyzwaniem dla wielu Polaków. Najnowsze dane Eurostatu rzucają światło na skalę problemu, wskazując, że aż 3,5 miliona Polaków zmaga się z trudnościami w prawidłowym uregulowaniu czynszu, często sięgając po chwilówki, kredyty czy inne pożyczki, aby pokryć podstawowe koszty mieszkalne.
Problem wynajmu nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej
Nie tylko Polacy borykają się z problemami związanymi z opłacaniem wynajmowanych mieszkań. W 2023 roku we wszystkich państwach unijnych aż 58 milionów mieszkańców powyżej 16. roku życia zgłosiło trudności z terminowym regulowaniem opłat za mieszkanie. Sytuacja jest szczególnie trudna w krajach takich jak Francja (33,2% gospodarstw domowych z dziećmi ma problemy), Grecja (26,3%) czy Hiszpania (20,8%). W Polsce problem dotyczy 12,4% gospodarstw domowych z dziećmi i 7,6% gospodarstw bezdzietnych. Eksperci podkreślają, że głównym czynnikiem napędzającym kryzys są rosnące koszty wynajmu, które w wielu przypadkach są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do przeciętnych zarobków. Problem ten jest pogłębiany przez brak efektywnych działań państwa w zakresie mieszkalnictwa.
Rodziny z dziećmi najbardziej narażone na kryzys
Dane wyraźnie pokazują, że gospodarstwa domowe z dziećmi są grupą najbardziej dotkniętą trudnościami finansowymi związanymi z wynajmem. Dla wielu rodzin rosnące koszty wynajmu oznaczają konieczność rezygnacji z innych potrzeb lub poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania, takich jak pożyczki. Problem ten dotyczy również gospodarstw bez dzieci, choć w mniejszym stopniu. To prowadzi do nieustannego zapożyczania się na niebagatelne kwoty. Następstwem takich działań są problemy prawne w wyniku braku terminowej spłaty zaciągniętego długu.
Seniorzy na stabilnym gruncie
Co może zaskakiwać, osoby starsze wydają się być najmniej narażone na problemy związane z opłacaniem czynszu. Według danych Eurostatu, osoby w wieku 55 lat i więcej najrzadziej zgłaszają trudności finansowe w tym obszarze. Wyjaśnieniem tego zjawiska może być większa stabilność finansowa seniorów, wynikająca z posiadania spłaconych mieszkań lub niższych oczekiwań konsumpcyjnych.
Rozwiązania systemowe potrzebne od zaraz
Kryzys związany z opłatami za wynajem mieszkań pokazuje pilną potrzebę zmian w polityce mieszkalnictwa. Wprowadzenie efektywnych programów wsparcia dla najemców, budowa mieszkań komunalnych czy regulacje ograniczające spekulację na rynku nieruchomości mogłyby złagodzić problem. Bez takich działań rosnące koszty wynajmu mogą stać się barierą nie do pokonania dla coraz większej liczby Polaków.
Dodaj komentarz