Polacy kupują mniejsze i droższe mieszkania – raport PKO BP
— 17 listopada 2023
22
Według najnowszych danych PKO Banku Polskiego, rynek nieruchomości w Polsce nadal podlega dynamicznym zmianom. Trzeci kwartał roku 2023 przyniósł pewne zaskakujące trendy, z których wynikają kluczowe wnioski dotyczące cen, popytu i perspektyw na najbliższe miesiące. W artykule w skrócie omawiamy przeanalizowany przez nas raport. Zapraszamy do lektury.
Ceny mieszkań rosną w sposób umiarkowany
W sześciu największych miastach Polski, cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym zanotowała wzrost o 1,6% kwartał do kwartału (q/q) i 3,4% rok do roku (r/r) w trzecim kwartale bieżącego roku. W porównaniu z drugim kwartałem, tempo wzrostu nieco spadło (1,8% r/r). W pozostałych dziesięciu miastach wojewódzkich wzrosty były bardziej znaczące, wynosząc 3,6% q/q i 12,3% r/r, co stanowiło znaczne przyspieszenie w porównaniu z okresem od kwietnia do czerwca 2023 roku. Prognozy na przyszły rok sugerują umiarkowane tempo wzrostu cen mieszkań. Odbudowujący się popyt napotka się z wyzwaniem w postaci rosnącej podaży. Jednak kluczowym elementem kształtującym rynek pozostanie tempo obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, na co nikt nie ma bezpośredniego wpływu oprócz osób w niej zasiadających.
Spadek średniej całkowitej kwoty transakcyjnej
W trzecim kwartale 2023 roku zanotowano spadek średniej całkowitej kwoty transakcji na rynku pierwotnym o 5,5% q/q i 6,0% r/r. Jest on częściowo związany z programem Bezpieczny Kredyt 2%, którego zasady ograniczają maksymalną kwotę kredytu i wkładu własnego. Skutkiem tego było zwiększone zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami oraz spadek średniego metrażu o około 10% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Dalsze perspektywy na 2024 rok
Wzrost sprzedaży mieszkań w trzecim kwartale 2023 roku jest przypisywany głównie programowi Bezpieczny Kredyt 2%, który zaspokoił potrzeby mieszkalne znacznej części zainteresowanych. Jednakże, na początku 2024 roku spodziewane jest schłodzenie strony popytowej, zgodnie z naturalnymi tendencjami po okresie wzmożonego zainteresowania rządowym wsparciem dla osób do 45 roku życia bez mieszkania. Perspektywy na 2024 rok zależą w dużej mierze od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Tempo obniżek stóp procentowych będzie kluczowym czynnikiem kształtującym popyt na mieszkania. Inwestorzy zaczynają być coraz bardziej ostrożni, zwłaszcza w kontekście rosnącej oferty na rynku najmu i malejącej rentowności.
Główne wnioski z raportu
Rynek nieruchomości w Polsce w trzecim kwartale 2023 roku przeżywał dynamiczne zmiany. Złożyły się na to umiarkowany wzrost cen, spadek średniego metrażu i wprowadzenie programu Bezpieczny Kredyt 2%. Sytuacja w kolejnych miesiącach zależeć będzie przede wszystkim od decyzji najważniejszych organów państwa i tempa aktywizacji strony podażowej. W kontekście tych czynników rynek pozostaje niezwykle dynamiczny, wymagając elastyczności i uwagi ze strony zarówno inwestorów, jak i potencjalnych nabywców.
Dodaj komentarz