Podwyżka stóp procentowych a rynek nieruchomości

0 80

Dwoma głównymi aspektami, które od czasów rozpoczęcia pandemii koronawirusa generowały ruch na rynku mieszkaniowym i miały znaczący wpływ na zwiększony popyt wśród nabywców były niskie stopy procentowe, a także ciągle rosnąca inflacja. 6 października br. Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o wzroście stóp procentowych, które do tej pory były jedynie potencjalnym ryzykiem dla pożyczkobiorców, obecnie mają stać się jednym z elementów walki z niemal galopującą inflacją.

Czy podwyżka stóp procentowych wpłynie na wielkość rat kredytów mieszkaniowych?

Zawirowania z COVID-19 doprowadziły do sytuacji, iż wiele osób posiadających oszczędności zaprzestało inwestować w nieoprocentowane lokaty bankowe na rzecz kupna nieruchomości. Jak podaje Narodowy Bank Polski w okresie od stycznia do marca 2021 roku blisko 70 proc. transakcji kupna-sprzedaży na rynku pierwotnym w dużych miastach było finansowanych gotówką. Wraz z podniesieniem stóp procentowych zapał do tej formy lokowania majątku może zostać nieco przygaszony, zwłaszcza w sytuacjach, gdy na rzecz nabycia nowej nieruchomości trzeba będzie zaciągnąć kredyt. Osoby planujące wzięcie pożyczki, muszą ostrożnie oszacować swoje możliwości finansowe, a także wziąć pod uwagę ewentualność wzrostu raty kredytu. Należy jednak zauważyć, że obecna podwyżka, na razie nie wpływa znacząco na wielkość raty pożyczki. Przeciętnie jest to o kilkadziesiąt złotych więcej, co w większości przypadków nie jest dużym obciążeniem dla domowych finansów. Ponadto realny wzrost oprocentowania kredytów bankowych był zauważalny już w okresie sierpnia i września 2021 roku i wiązał się z WIBOR 3.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w dobie tak dużego popytu i znacząco niższej podaży może ustabilizować sytuację na rynku nieruchomości. Analitycy uważają, że w ten sposób zostaną ograniczone transakcje kupna, które wiążą się z możliwością wykorzystania bardzo niskich stóp procentowych, a także z obawy przed galopującą inflacją i tym samym spadkiem wartości pieniądza. Z drugiej zaś strony zostaną zachowane inne podwaliny popytu: relatywnie niski procent bezrobocia, coraz wyższe wynagrodzenia oraz brak innej możliwości na lokowanie majątku z zyskiem.

Rokowania na kolejne miesiące na rynku nieruchomości

Największe znaczenie dla sytuacji sprzedażowej na rynku nieruchomości ma tempo oraz wielkość możliwych zmian, a także oczekiwania rynkowe w kwestii utrzymania trendów wzrostowych, a nie sam poziom stóp procentowych. Dzisiejsza stopa referencyjna nie powróciła do stanu sprzed pandemii. Warto zauważyć, że przed wybuchem COVID-19, od marca 2015 roku stopa referencyjna miała wartość 1,5% i ten wynik nie zatrzymał boomu sprzedaży. Nie można również zapominać, że bardzo ważnym elementem będzie reakcja stopy inflacji na wprowadzoną zmianę, a także opublikowana w listopadzie br. przez Narodowy Bank Polski projekcja inflacji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *