Płytki drewnopodobne
— 1 kwietnia 2019
221
Płytki drewnopodobne doskonale naśladują wygląd desek czy paneli drewnianych. Jednak są bardziej odporne na wilgoć i ścieranie, więc można je położyć także w miejscach, gdzie prawdziwe drewno nie jest wskazane, gdyż mogłoby łatwo ulec uszkodzeniu.
Naturalne drewno prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jednak nie zawsze i nie wszędzie się sprawdza. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji (lakierowanie, woskowanie, olejowanie). Płytki naśladujące drewno są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż drewno. Nie wymagają użycia specjalnych preparatów pielęgnujących – można je czyścić zwykłym płynem do podłóg.
Virrage Images/bigstockphoto.com
Lepiej też nie kłaść drewna w miejscach narażonych na wilgoć, np. w łazienkach. Wyjątkiem są niektóre gatunki egoztyczne cechujące się wysoką odpornością na wodę, lecz są one niestety dość kosztowne. Natomiast płytki drewnopodobne są zwykle wykonywane z gresu. Jest to surowiec bardzo odporny na ścieranie, wilgoć oraz skrajne temperatury, więc można go stosować w łazienkach i kuchniach oraz w korytarzach o dużym natężeniu ruchu. Charakteryzuje się też niską nasiąkliwością, więc można go położyć na tarasie czy balkonie bez obawy, że popęka podczas mrozów. Gresowe płytki drewnopodobne można też bez obaw kłaść na ogrzewanie podłogowe, podczas gdy nie każde drewno się do tego nadaje. W dodatku są dostępne w dużym wyborze wzorów i kolorów – można wśród nich znaleźć imitację niemal każdego gatunku drewna.
Jednak płytki drewnopodobne mają też pewne wady. Gorzej przewodzą ciepło, więc wprawdzie mniej się nagrzewają, ale są też zimniejsze w dotyku niż drewno. Jeśli pod płytkami znajduje się ogrzewanie podłogowe, nie jest to problemem – gorzej, gdy go nie ma. Dlatego jeśli mają się znajdować przy łóżku, lepiej położyć tam dywanik.
Płytki drewnopodobne wymagają też starannego, specjalistycznego montażu i odpowiednio przygotowanego podłoża – tak samo jak w przypadku innych płytek ceramicznych. Dla porównania, zwykłe panele można położyć samemu bez specjalistycznych umiejętności. Konieczność skorzystania z usług fachowca wpływa też na zwiększenie kosztów.
Dodaj komentarz