Opodatkowanie najmu prywatnego nieruchomości – zmiany od 2021 r.

0 979

Zakup nieruchomości w celu jej późniejszego najmu jest jedną z popularniejszych form inwestowania. O ile jednak najem jednej nieruchomości jest stosunkowo prosty do rozliczenia z urzędem skarbowym, to w przypadku kilku często pojawia się problem w postaci interpretacji pojęcia najmu prywatnego. Dzięki nowelizacji przepisów (art. 12 ust. 1 pkt 4 nowelizowanej ustawy o zryczałtowanym podatku), od 1 stycznia 2021 roku problem ten przestanie istnieć. Pojawi się również kilka udogodnień.

Najem prywatny a najem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Właściciel wynajmowanego mieszkania ma do wyboru dwie formy opodatkowania: ryczałt i skalę podatkową. Częściej wybieraną formą jest jednak ryczałt, ze względu na swoją uproszczoną formę. Rozliczając się ryczałtem, podatnik płaci podatek w wysokości 8,5 proc. (jeśli jego przychody nie przekraczają 100 000 zł) lub 12 proc. (jeśli jego przychody wynoszą powyżej 100 000 zł). Co ważne, od przychodów nie można dokonać żadnych odliczeń, tak jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Oznacza to, że podatek należy zapłacić od całej kwoty uzyskanego przychodu.

Do tej pory ryczałt był formą dostępną jedynie dla tzw. najmu prywatnego. Osoby najmujące prywatne nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogły skorzystać jedynie z opodatkowania według skali podatkowej lub podatku liniowego. Pojawiało się jednak wiele sporów i niejasności w przypadku, gdy osoba prywatna najmowała jednocześnie kilka nieruchomości. Fiskus mógł bowiem stwierdzić, że działalność w zakresie najmu tej osoby nosi znamiona działalności gospodarczej, a co za tym idzie – nie może ona stosować ryczałtu jako formy opodatkowania. Ze względu na dość niejasne pod tym względem przepisy, kwestia ta zależała od indywidualnej oceny urzędnika. Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej, zgodnie z którą jest to działalność zarobkowa prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany, już nawet najem jednej nieruchomości mógł zostać za nią uznany. Kontrowersje budziły również wydawane indywidualne interpretacje podatkowe, które niejednokrotnie były ze sobą sprzeczne (np. jedna z nich uznawała za działalność gospodarczą najem co najmniej 6 nieruchomości, a kolejna już 3).

Zmiany w ryczałcie od najmu nieruchomości

Najważniejszą zmianą w znowelizowanej ustawie jest możliwość zastosowania opodatkowania najmu prywatnych mieszkań lub domów ryczałtem także w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Może to oznaczać zakończenie trwających od lat sporów, które często swój finał miały w Sądzie Administracyjnym.

Nowe przepisy zwiększają również górną granicę przychodów, której przekroczenie uniemożliwia skorzystanie z ryczałtu jako formy opodatkowania. Do tej pory wynosiła ona 250 000 euro. Od 1 stycznia 2021 roku wzrośnie do 2 000 000 euro. Ponadto od nowego roku ryczałt będą mogły zastosować również osoby, których działalność gospodarcza obecnie jest z niego wyłączona.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *