Opodatkowanie najmu będzie łatwiejsze

0 530

Obecnie opodatkowanie wynajmu budzi wśród właścicieli mieszkań, inwestorów i fiskusa wiele wątpliwości. Już w 2021 roku zasady opodatkowania staną się jednak prostsze.

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym

W 2021 roku wejdą w życie nowelizacje ustaw o podatku dochodowym. Dla właścicieli mieszkań oznacza to łatwiejsze zasady opodatkowania najmu.

Obecnie wybór sposobu rozliczania się z fiskusem budzi sporo wątpliwości i problemów. Różnorodne interpretacje przepisów przedstawiały także Izby Skarbowe.

Aktualnie wynajmujący mają do wyboru dwie formy opodatkowania – na zasadach ogólnych lub ryczałtu. Właściciele mieszkań chętniej rozliczają się na podstawie ryczałtu (8,5 procent i 12,5 procent od nadwyżki). Taki rodzaj opodatkowania dostępny jest jednak jedynie przy wynajmie prywatnym.

Przy najmie w ramach działalności konieczny jest wybór podatku dochodowego na zasadach ogólnych (18 procent i 32 procent przy przychodach powyżej 85 528 zł). Warto zaznaczyć jednocześnie, że przy takiej formie opodatkowania możliwe jest odliczenie kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdy najem stanowi jedyne źródło dochodu, a jego wysokość w ciągu roku nie przekracza 8 tysięcy, skorzystać można natomiast z kwoty dochodu wolnego od podatku.

Mimo to właściciele mieszkań niechętnie decydowali się na taką formę opodatkowania. Fiskus natomiast podawał w wątpliwość rodzaj prowadzonego najmu. I tak udostępnianie kilku mieszkań przez jednego właściciela, współpraca z pośrednikami lub innymi podmiotami gospodarczymi, a także wynajem ciągły i krótkoterminowy mogły zostać uznane za wynajem biznesowy.

Opodatkowanie najmu prywatnego i biznesowego zostaną ujednolicone

Już w przyszłym roku system opodatkowania najmu zostanie jednak uproszczony. W efekcie zarówno osoby prywatne, jak i podmioty wynajmujące lokale w ramach działalności, będą mogły odprowadzać zryczałtowany podatek.

Nie zmienia się jego wysokość, która tak jak w tym roku wyniesie 8.5 procent oraz 12.5 procent przy przychodzie ponad 100 tysięcy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *