Podstawowym zadaniem każdego okapu jest usuwanie bądź neutralizowanie zapachów powstających podczas przyrządzania potraw. W zależności od preferencji i potrzeb, do wyboru jest sprzęt działający w formie wyciągu lub pochłaniacza. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma pewne zalety i wady, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej, aby dokonać odpowiedniego wyboru.
Podstawowym elementem odróżniającym oba urządzenia jest sposób podłączenia. Okapy działające jako wyciąg muszą być podłączone bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Oznacza to, że mogą być montowane wyłącznie w wyznaczonym miejscu. Jest to niezwykle ważne i może stwarzać pewne ograniczenia podczas projektowania kuchni.
Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com
Okapy działające w formie pochłaniacza nie są podłączane do żadnych przewodów kominowych, dlatego mogą być montowane w dowolnym miejscu kuchni, co jest ich niewątpliwą zaletą. Takie rozwiązanie ma jednak również pewne wady. Żeby pozbyć się zapachów powstających podczas gotowania czy smażenia, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, które są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza. W związku z tym, że okapy te jedynie filtrują powietrze, kuchnia bardzo szybko się nagrzewa. Problem stanowić może również nadmiar pary wodnej powstającej podczas gotowania, która nieusunięta, będzie gromadzić się w pomieszczeniu.
Żeby skutecznie obniżyć temperaturę w kuchni i pozbyć się z niej wilgoci lepiej postawić na okapy wyciągowe. Ten sprzęt poprzez przewody kominowe usuwa ciepło oraz parę wodną na zewnątrz. Dodatkowo urządzenia te są tańsze w eksploatacji, ponieważ nie są wyposażone w żadne filtry, które trzeba regularnie wymieniać.
Podstawowe różnice w wyglądzie i sposobie montażu
Okapy dostępne w sprzedaży różnią się miedzy sobą przede wszystkim wyglądem i sposobem montażu. Biorąc pod uwagę wymienione cechy, wyróżnia się podział tego rodzaju urządzeń na podszafkowe, przyścienne lub wyspowe. Okapy podszafkowe najlepiej sprawdzają się w małych kuchniach i aneksach kuchennych, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Stosowane mogą być zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg. Dużą popularnością cieszą się urządzenia teleskopowe, które wyposażone są z rozkładaną część roboczą. Zwiększenie powierzchni roboczej wpływa na zwiększenie wydajności takiego sprzętu.
W kuchniach z wyspą najlepiej sprawdzi się okap wyspowy, montowany bezpośrednio do sufitu. W zależności od potrzeb i preferencji klienta, w sprzedaży znaleźć można wiele okapów różniących się miedzy sobą ceną, mocą i wyglądem. Dostępne są m.in. urządzenia okrągłe lub w kształcie odwróconej litery T. Zazwyczaj wyróżniają się dużymi rozmiarami i znakomitą wydajnością. Ciekawe rozwiązanie, to okap wyspowy, montowany bezpośrednio w suficie, który jest praktycznie niewidoczny lub swym wyglądem przypomina dużą, nowoczesną lampę.
Trzecim rodzajem okapów dostępnych w sklepach są urządzenia przyścienne. Tego rodzaju sprzęt poza usuwaniem nieprzyjemnych zapachów z kuchni, pełni często również funkcję dekoracyjną, dlatego zwykle charakteryzuje się ciekawym wyglądem zewnętrznym. W sprzedaży znaleźć można tradycyjne okapy przyścienne w formie odwróconej litery T oraz okapy skośne lub okrągłe. Dostępne są również modele o rustykalnym wyglądzie, przeznaczone do klasycznych wnętrz. Duża popularność okapów przyściennych powoduje, że klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy produktów, różniących się między sobą zarówno wzorem, jak i kolorem.
Dodaj komentarz