Odstępne

2 9593

Mieszkanie za odstępne to jedna z opcji wynajmu lokalu. Innymi słowy to wykup prawa do zamieszkania w nie swoim mieszkaniu. Polega na dokonaniu jednorazowej wpłaty kwoty, którą ustala się z właścicielem. W zamian za tę opłatę, lokator zostaje zameldowany w mieszkaniu i ma z góry ustaloną kwotę czynszu na określony czas.

Działanie to nie jest regulowane prawem, w związku z czym należy pamiętać o podpisaniu odpowiedniej umowy między najemcą a właścicielem. Umowa powinna być zawarta na piśmie. Ma ona charakter cywilnoprawny. W jej zapisach powinna znaleźć się ustalona kwota odstępnego, gwarancja zachowania opłat stałych oraz ewentualna informacja dotycząca wykupu mieszkania. Umowę najlepiej spisać przy świadkach obu stron. W umowie warto także zaznaczyć, jeśli mieszkanie jest do remontu i wykonać ma go najemca, aby po podniesieniu standardu lokalu właściciel nie zażądał zwiększenia opłat za wynajem. Jednocześnie powinien znaleźć się tam zapis chroniący właściciela, aby lokator nie domagał się zwrotu kosztów poniesionych na remont, gdyż ten sam zobligował się do jego przeprowadzenia wiedząc, w jakim stanie jest lokal w dniu podpisywania umowy.

Zyski z nieruchomości

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Odstępne to korzystne rozwiązanie zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Właściciel ma zapewnione, że lokal będzie przynosił mu zyski przez określony czas, a najemca ma gwarancję dobrych warunków najmu i nie musi się martwić o podwyżki czy wypowiedzenie umowy najmu.

Stawki za odstępne nie są ustalone. Uzależnione są od wielu czynników. Ostateczną propozycję daje właściciel. Liczy się standard nieruchomości, lokalizacja, metraż mieszkania, a także okres, na jaki umowa ma zostać zawarta. Kwoty wahają się jednak od kilkunastu tysięcy w górę. Koszt ten jest jednorazowy i bezzwrotny. Zdarza się, że możliwy jest wykup mieszkania za odstępne po pewnym czasie.

Układ mieszkania za odstępne możliwy jest tylko z właścicielem nieruchomości. Osoby, które są najemcami lokalu od gminy czy spółdzielni mieszkaniowej nie mają prawa do dysponowania nie swoim lokalem. Dla pewności, że osoba, która chce podpisać taką umowę, jest właścicielem mieszkania, można zażądać okazania aktu własności lub wglądu do ksiąg wieczystych.

Podobne artykuły

2 komentarze

  1. gosc 12 stycznia 2019 o 17:48

    A co jesli własciciel kamienicy umrze i spadek jest dzielony miedzy rodziną? czy można stracic”: mieszkanie za odstepne”?

  2. Anonim 28 lipca 2020 o 00:02

    Lokatorzy mieli dać odstępnego 2tys a ze nie mieli tyle to dali 1 tys w gotówce a za 2 tys mieli zrobić w ciągu roku łazienek łazienki nie zrobili i zadają 1 tysiac oddania który dali czy muszę im go oddać skoro nie wywiązali się ze zrobienia lazienki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *