W ostatnich latach najem był jedną z najlepszych i najpewniejszych inwestycji kapitałowych. Zapewniały to zarówno niskie stopy procentowe, jak i duże zapotrzebowanie na mieszkania. Najemców wciąż jest dużo, a w dobie pandemii standard mieszkania stał się często ważniejszy niż jego koszt. Dziś warunki ekonomiczne są inne, a sytuacja właścicieli mieszkań nie jest już tak komfortowa. Z jednej strony podwyżki stóp procentowych, z drugiej wzrosty kosztów utrzymania lokalu sprawiają, że najem staje się mniej rentowny. Co można zrobić, by w kieszeni rentiera zostawało więcej pieniędzy?
Odpowiednio rozlicz najem
Zysk z najmu zależy nie tylko od wielkości czy lokalizacji naszej nieruchomości. O przyszłych zarobkach decyduje też forma rozliczenia. Najpopularniejszą jest obecnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ogromnym plusem ryczałtu jest uproszczona procedura rozliczeniowa. W zeznaniu nie trzeba uwzględniać kosztów przychodu, co jest szczególnie wygodne dla właścicieli mieszkań. Z drugiej strony kosztów związanych na przykład z remontem czy doposażeniem lokalu nie można odliczyć od podatku.
Sposobem na większy zysk z najmu może być odpowiednio sformułowana umowa najmu. Co ważne, nie generuje ona dodatkowych kosztów dla najemcy. O co dokładnie chodzi? Warto pamiętać, że przy ryczałtowej formie rozliczania przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest właśnie przychód. Jeśli nie przekracza on 100 tysięcy złotych, mamy obowiązek zapłacić 8,5% podatku. W przypadku nadwyżki jest to już 12,5%.
Co ważne, zasady skarbowe pozwalają płacić podatek od kwoty czynszu pomniejszony o resztę opłat. Rozliczać się w ten sposób można jednak tylko, jeśli najemca sam płaci rachunki za prąd, wodę czy gaz.
Większość rentierów popełnia błąd, samodzielnie opłacając media w swoich lokalach. Refundacja, którą otrzymują od najemcy, jest opodatkowana, więc powoduje to, że koszty rosną.
Aby tego uniknąć, wystarczy tak sformułować umowę, aby obowiązek opłacania bieżących rachunków spoczywał na mieszkańcach lokalu. Dzięki temu najem będzie można rozliczać na preferencyjnych warunkach.
Co dzieje się, gdy pominiemy ten szczegół? Jak już wspomnieliśmy, rentierzy, którzy otrzymują od najemców zwrot za rachunki, muszą pamiętać o podatku. Refundacja kosztów eksploatacji budynku nie jest niestety zwolniona od podatku. Abyśmy mogli płacić jak najmniej urzędowi skarbowemu, obowiązek pokrywania wszelkich opłat, w tym czynszu, musi spoczywać na lokatorze.
Co jest w tej sytuacji najważniejsze? Prawo do preferencyjnego rozliczenia podatku od najmu zyskamy tylko wtedy, gdy na nasze konto nie będą trafiać środki na opłacenie rachunków związanych z mieszkaniem. Bez względu na to, jak nazwiemy ten dochód, trzeba będzie odprowadzić od niego podatek.
Dodaj komentarz