Niski standard mieszkań komunalnych
— 29 maja 2023
61
Zbyt mało pieniędzy i nieracjonalna polityka mieszkaniowa gmin to powody problemów z mieszkaniami o niskim standardzie (zwane mieszkaniami substandardowymi). Często są one pozbawione kanalizacji czy bieżącej wody oraz zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców ze względu na bardzo zły stan techniczny. To do samorządów należy obowiązek przeprowadzania remontów w zaniedbanych mieszkaniach komunalnych, które są ich własnością. Po przeprowadzonych przez NIK kontrolach w 20 gminach okazało się jednak, że połowa z nich nie prowadzi żadnych prac służących poprawie stanu mieszkań komunalnych.
To jeden z najważniejszych problemów mieszkaniowych w Polsce
W związku z tym, że GUS nie podał jeszcze szczegółowych informacji po ostatnim Spisie Powszechnym, który miał miejsce w roku 2021, nie znamy jeszcze dokładnej liczby mieszkań o niskim standardzie znajdujących się w Polsce. Wiemy jak dotąd, że w roku 2011 było ich 1,3% (tj. ok. 11% ogółu), oraz że mieszkało w nich wtedy ok. 14% naszego społeczeństwa. Mimo że wstępne dane wskazują na poprawę, to nie zmienia to faktu, że zarówno liczba, jak i eksploatacja mieszkań substandardowych nieprzerwanie stanowi jeden z najważniejszych problemów mieszkaniowych w naszym kraju. Kontrola NIK wykazała, że gminy nie wiedzą, w jakim są stanie te mieszkania. W większości skontrolowanych gmin przeprowadzano część wymaganych kontroli lub nie przeprowadzano ich wcale. Pięć podmiotów w ogóle nie opracowało harmonogramu remontów, a ponad połowa nie prowadziła żadnego wykazu przeprowadzanych prac. Na tym podłożu gminy często działają chaotycznie i realizują remontów chociażby nakazanych przez sam nadzór budowlany. Na terenie 20 kontrolowanych gmin znajduje się bowiem niemal 700 mieszkań substandardowych, z czego 30% wymagało kompleksowej lub częściowej modernizacji, a 42 mieszkania były tak zniszczone, że stanowiły realne zagrożenie dla mieszkańców. Ponadto NIK stwierdził, że niemal 20% tych mieszkań stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia mieszkańców lub grozi powstaniem poważnej szkody.
Gminy nie mogą pozostać bierne
Aby poprawić standard mieszkań komunalnych, należy zainwestować spore nakłady finansowe w ich remonty oraz zacząć prowadzić rozsądną politykę mieszkaniową. NIK zarzucił bowiem gminom, iż są bierne. Należy bowiem monitorować stan techniczny tych mieszkań, bo to jest niezbędne do prawidłowego zarządzania tymi nieruchomościami i zaplanowania remontów. Okresowe kontrole to nie tylko ustawowy obowiązek właścicieli, ale również właśnie źródło informacji o stanie tych obiektów. Ponadto gminy mogą pozyskiwać dodatkowe fundusze z zewnątrz na modernizację tych lokali oraz skuteczniej egzekwować należności od dłużników czynszowych. Z racji tego, że w tego typu mieszkaniach mieszka kilka milionów Polaków samorządy powinny przeznaczać i pozyskiwać więcej środków finansowych na ich remonty oraz prowadzić racjonalną politykę mieszkaniową.
Dodaj komentarz