Nastroje pośredników nieruchomości w III kwartale br. według raportu INPON

0 30

Portal Nieruchomosci-online.pl już po raz szósty opracował raport z badania nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami — INPON. To właśnie ocena pośredników na temat poziomu popytu, podaży oraz cen stanowi wiarygodne źródło wiedzy pochodzącej z rynku nieruchomości. Który z segmentów najbardziej cierpi z powodu spowolnienia gospodarczego? Kryzys, zastój czy unormowanie? Dokąd zmierza rynek?

Na rynku dalsze spowolnienie

Indeks nastrojów pośredników INPON zanotował kolejny już spadek. W III kwartale 2022 jego wartość wyniosła bowiem 47,3 pkt i była niższa o 1,3 pkt (tj. o 2,7%) niż w II kwartale. Pesymistyczne nastroje pośredników wskazują na dalsze spowolnienie na rynku. Powodem spadku nastrojów są wciąż negatywne czynniki, takie jak trudna sytuacja kredytowa, rosnące koszty życia oraz wysoki poziom niepewności co do przyszłości. Rynek nieruchomości, jak i cała gospodarka, po przyspieszonym tempie wzrostu w ubiegłym roku 2021, ulegają obecnie schłodzeniu. Nie jest to jeszcze nazywane kryzysem, lecz zastojem, tj. okresem wyczekiwania i poszukiwania okazji. Z drugiej zaś strony można zaryzykować stwierdzenie, iż spadek na poziomie 2,7% nie jest dużym spadkiem. Wpływa na to bowiem wciąż dobra sytuacja w segmencie najmu oraz poprawa ocen dotycząca popytu w segmencie sprzedaży mieszkań.

Sprzedaż mieszkań lekko w górę, domy i działki z dużymi spadkami

Porównując kwartał III do drugiego, poprawa nastrojów wystąpiła w dwóch segmentach — sprzedaży kawalerek oraz większych mieszkań. Co prawda segment większych mieszkań wciąż pozostaje pod kreską granicy optymizmu, bo wartość INPON wynosi w tym przypadku 41,3 pkt, ale powyżej tej granicy znalazł się już subindeks sprzedaży kawalerek z wynikiem 50,4 pkt. Te wzrosty, choć niewielkie, świadczą o chęci do zakupu kawalerek lub mniejszych mieszkań pod inwestycje lub na potrzeby własne — głównie za gotówkę. Największy spadek nastrojów (o 4,5 pkt) zanotowano natomiast w segmencie sprzedaży działek budowlanych. Wartość INPON wyniosła tam 42,4 pkt. Podobnie pesymistycznie ocenia się również branżę sprzedaży domów, choć z mniejszym spadkiem, to jest ona wciąż najgorzej oceniana (38,2 pkt ze spadkiem 2,4 pkt).

Najwyższe wartości w segmencie najmu

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie to właśnie na rynku najmu notuje się najwyższe wartości. W III kwartale subindeks najmu kawalerek i mieszkań większych wyniósł odpowiednio 63,5 pkt i 62,6 pkt. Chociaż widać wyhamowanie, bo oba odnotowały spadek wartości (o 1,7 pkt dla kawalerek i 2,2 pkt dla większych mieszkań), to wciąż optymistyczne nastroje świadczą o raczej pozytywnych prognozach. Nie ma już wprawdzie takich wzrostów jak w poprzednich kwartałach, co ma ścisły związek z jeszcze wysokim, choć powoli słabnącym popytem ze strony uchodźców z Ukrainy.

Jaka przyszłość rynku nieruchomości?

W ocenach badanych zauważa się dwutorowość oceny przyszłości rynku nieruchomości. Z jednej bowiem strony prognozuje się stabilizację, lecz przy nowym poziomie równowagi na rynku, na którym liczba transakcji będzie mniejsza. Z drugiej zaś strony pojawia się scenariusz bardziej pesymistyczny, w którym zakłada się nadejście kryzysu większego niż w latach 2007-2008. Czas pokaże, który scenariusz spełni się na polskim rynku nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *