Inwestowanie w nieruchomości wymaga posiadania znacznych środków lub posiłkowania się kredytami. Do tego potrzebna jest też wiedza prawna i dopełnianie wielu formalności. Zainteresowani takimi inwestycjami, mają alternatywę w postaci REIT-ów, które wkrótce mogą się pojawić w Polsce. Czym są i jak działają? Dlaczego warto się im przyjrzeć?
Czym są REIT-y?
REIT, czyli Real Estate Investment Trust, to fundusz, który inwestuje w nieruchomości – grunty, budynki mieszkalne lub lokale usługowe. W Stanach Zjednoczonych cieszą się one dużym zainteresowaniem. Zdecydowany nabywa jednostki uczestnictwa i uzyskuje pasywną inwestycję. REIT-y odpowiadają również za obsługę i zarządzanie nieruchomościami. Mogą przynosić stały i w miarę przewidywalny dochód. A jak to wygląda w Polsce? Aktualnie rząd pracuje nad projektem REIT-ów. Na czym to ma polegać?
REIT-y w Polsce – czy się pojawią?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że ma już opracowane założenia działania takich spółek w Polsce. Rynek oczekuje wdrożenia tego rozwiązania, gdyż mogłoby to pozytywnie wpłynąć na sytuację mieszkaniową. Chodzi tutaj o założenie spółek, które będą inwestować w nieruchomości na wynajem.
Nie jest to pierwsze podejście do wprowadzania REIT-ów. Eksperci od dawna wskazują, że są one tym elementem, którego brakuje na polskim rynku mieszkaniowym. Twierdzą, że to dobry moment na wdrożenie tego rozwiązania. Trudno jednak ocenić, że pomysł jest bliski realizacji, gdyż projekt wymaga konsultacji z wieloma grupami, w tym BGK, KNF czy agencjami ratingowymi, tak aby przyniósł korzyści zarówno społeczeństwu, jak i rynkowi nieruchomości. Według Adama Czerniaka, kierownika Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH, REIT-y powinny poprawić sytuację na polskim rynku nieruchomości, na którym obecnie buduje się mniej niż kilka lat temu.
Pozytywne efekty wdrożenia mogą odczuć inwestorzy, którzy powinni regularnie otrzymywać dywidendę.
SINN-y – Spółki Inwestujące w Najem Nieruchomości
Według projektu, REIT-y w polskim wydaniu to SINN-y, czyli Spółki Inwestujące w Najem Nieruchomości. Mają inwestować w nieruchomości różnego typu – nie tylko mieszkaniowe, ale centra handlowe, domy opieki społecznej, internaty i domy studenckie.
Jan Dziekoński, analityk rynku mieszkaniowego, uważa, że założenia polskich REIT-ów nie są kontrowersyjne – bazują na rozwiązaniach wykorzystywanych w innych krajach. Kapitał będzie lokowany w różnych segmentach rynku, a nie, np. wyłącznie w budownictwie mieszkaniowym. Kluczowe, aby polskie REIT-y były od początku dopracowane i transparentne – jeśli odniosą sukces, taka forma inwestycji może stać się w Polsce bardzo popularna. Polacy mogą wygospodarować na nie część swoich oszczędności, co pobudzi cały rynek.
Specjaliści spodziewają się, że przemyślane REIT-y wpłyną pozytywnie na podaż nieruchomości w Polsce. Deweloperzy będą mieć zapewniony popyt i finansowanie, dzięki czemu zrealizują więcej inwestycji jednocześnie. Na razie znane są tylko podstawowe założenia. Dopiero projekt pokaże, czego możemy się spodziewać.
Dodaj komentarz