Naprawy w wynajmowanym mieszkaniu – kto płaci?

0 7

Na właścicielu wynajmowanej nieruchomości ciąża obowiązki związane z utrzymaniem jej właściwego stanu technicznego oraz sprawności urządzeń, które są na wyposażeniu lokalu. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego oraz postanowień zawartych w umowie najmu. Nie wszystkie naprawy będą jednak obciążać właściciela. W niektórych przypadkach za konserwacje i naprawy odpowiedzialny jest najemca.

Inwestując w nieruchomość na wynajem, musimy pamiętać, że koszty ponosimy nie tylko na początku inwestycji. Kalkulując rentowność, powinniśmy uwzględnić, że regularnie będziemy musieli ponosić wydatki na drobne remonty, konserwacje urządzeń i instalacji oraz wymianę urządzeń, które uległy awarii.

Właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za jej stan

Zgodnie z kodeksem cywilnym właściciel lokalu udostępnianego w ramach umowy najmu jest odpowiedzialny za utrzymania go w odpowiednim stanie nadającym się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Wynajmujący ponosi odpowiedzialność za:

  • naprawy i konserwację instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, elektrycznej oraz gazowej,
  • naprawy lub wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, jeśli uległy one zużyciu,
  • usuwanie poważnych usterek, takich jak pęknięcia ścian, wilgoć, grzyb,
  • naprawa uszkodzeń wynikających z siły wyższej, np. powstałych w wyniku zalania przez sąsiadów.

W sytuacji, gdy lokal wymaga remontu, który pozwoli na jego dalsze użytkowanie, wynajmujący jest zobowiązany do przeprowadzenia niezbędnych prac lub do pokrycia ich kosztów.

Jeśli wynajmowane jest w pełni wyposażone mieszkanie, to właściciel zobowiązany jest również do wymiany mebli i urządzeń, które uległy zużyciu wskutek ich normalnego użytkowania, albo awarii, do której nie przyczynił się najemca.

Od najemcy nie jest wymagane przeprowadzenie remontu przed zakończeniem umowy najmu, chyba że lokal wymaga gruntownego odświeżenia, a uszkodzenia ścian, czy podłóg wynikały z winy najemcy i nie mogłyby powstać wskutek zwykłego, codziennego użytkowania lokalu.

Obowiązki najemcy

Podstawowym obowiązkiem najemcy jest dbanie o stan nieruchomości oraz jej wyposażenia, a także użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem. Jest on również zobowiązany dbać o czystość, estetykę mieszkania oraz jego otoczenia. Najemca ponosi koszty drobnych napraw oraz regularnej konserwacji, takich jak:

  • wymiana żarówek, drobnych elementów instalacji, baterii w pilotach itp.,
  • drobne naprawy sprzętów, które stanowią standardowe wyposażenie mieszkania.

Drobne naprawy są zazwyczaj uznawane za obowiązek najemcy, chyba że wynikają one z wad ukrytych lub długotrwałego użytkowania mieszkania przed obecnym wynajmem.

Najemca zobowiązany jest również pokryć koszty naprawy lub wymiany urządzeń, lub wyposażenia, które zostało przez niego uszkodzone. Jeśli trudne będzie ustalenie przyczyny awarii, to w przypadku droższych napraw pomocna może być ekspertyza rzeczoznawcy.

Umowa może rozwiać wątpliwości

Aby uniknąć sporów przy orzekaniu, kto jest zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy, warto szczegóły uwzględnić w umowie najmu. Określi ona prawa i obowiązki obu stron. Często stosowaną praktyką jest określenie kwoty granicznej. W takim przypadku koszt napraw poniżej np. 500 zł będzie pokrywał najemca, a powyżej tej kwoty właściciel lokalu.

Jeśli wady wynajmowanego mieszkania uniemożliwiają normalne użytkowanie, najemca jest zobowiązany zgłosić problem wynajmującemu. Jeśli naprawa nie zostanie wykonana, może on domagać się obniżenia czynszu, a nawet rozwiązania umowy.

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, sporów i nerwów warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie wynajmowanej nieruchomości, które będzie również zabezpieczać ruchomości będące w lokalu. Z ubezpieczenia w odpowiedniej wersji może skorzystać zarówno właściciel mieszkania, jak i najemca.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *