Najem w I kwartale 2021 r. – raport Expandera i Rentier.io
— 7 maja 2021
46
Według raportu Expandera i Rentier ceny najmu w I kwartale 2021 roku były niższe średnio o 4,7 procent niż rok wcześniej. Mimo że opłacalność wynajmu spadła, nadal zakup mieszkania w celach inwestycyjnych stanowi korzystną lokatę kapitału. Szczególnie w porównaniu z nieoprocentowanymi lokatami bankowymi.
Spadły ceny najmu
Zmniejszone zainteresowanie wynajmem spowodowało spadki cen na rynku najmu. Główną przyczyną spadku popytu jest pandemia i związane z nimi ograniczenia – brak turystów i konieczności najmu pokojów przez studentów oraz ograniczenie delegacji pracowniczych. Największe spadki dotyczą małych lokali – średnio o 6 procent. Za najem średniego mieszkania zapłacić można średnio o 5 procent, natomiast dużego 2 procent mniej niż wcześniej.
Spadkowy trend rozpoczęty w 2020 roku widoczny jest również w raporcie Expandera i Rentier.io dotyczącym I kwartału 2021 roku. Mimo że ceny w styczniu i lutym nie spadły, utrzymywały się na poziomach niższych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyjątkiem jest marzec, w którym zanotowano wzrost o 0,7 procent.
Dla wynajmujących obniżki cen oznaczają zmniejszenie rentowności inwestycji. Tym bardziej że jeszcze trudno ocenić, czy spadek popytu na rynku najmu jest jedynie tymczasowy, czy może utrzyma się dłużej. Mimo to kupno mieszkania na wynajem nadal stanowi korzystniejszą opcję niż odkładanie kapitału na lokacie bankowej.
Raport Expandera i Rentier.io sporządzono na podstawie 53 780 ogłoszeń najmu oraz 108 133 ogłoszeń sprzedaży opublikowanych w 15 największych rynkach nieruchomości w Polsce.
Czy wynajem mieszkań się nadal się opłaca?
Dla wynajmujących spadek popytu spowodowany koronawirusem to okazja do negocjacji swojej stawki za wynajem lub znalezienia korzystniejszej oferty. Mimo to nadal korzystniejszy z punktu finansowego jest zakup własnego lokum na kredyt hipoteczny. W niektórych miastach w skali rocznej zaoszczędzić można nawet kilka tysięcy. Przeszkodą może być jednak konieczność posiadania wkładu własnego.
Dodaj komentarz