Najem w 2025 – niższe czynsze, wyższe koszty eksploatacji

0 12

Kondycja rynku najmu uległa zmianie w ostatnich latach. W okresie napływu uchodźców z Ukrainy lokale na wynajem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, przez co właściciele mogli proponować wyższe stawki. Obecnie takiego popytu już nie ma. 2025 rok przynosi m.in. możliwość podniesienia czynszu bez uzasadnienia w mniejszym stopniu niż w roku ubiegłym. Sprawdźmy szczegóły dotyczące aktualnego rynku najmu.

Mniejszy limit maksymalnej podwyżki czynszu bez uzasadnienia

Według wstępnego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) średnioroczna inflacja w 2024 roku wyniosła 3,7%. Ma to duży wpływ na zmiany czynszów w 2025 roku. Nie każdy najemca jest świadomy istnienia przepisu, który umożliwia właścicielowi lokalu podwyższenie tej opłaty bez uzasadnienia. Okazuje się, że jeśli skutkiem podwyżki jest roczna wysokość czynszu, która przekroczy 3% wartości odtworzeniowej lokalu lub następująca z wyższego poziomu niż 3%, nie wymaga to dodatkowego uzasadnienia, o ile nie przekroczyła średniorocznej inflacji w poprzednim roku.

Ze względu na duży wzrost cen w 2023 roku, w roku 2024 limit wynosił 11,4%. 2025 rok nie da aż tak dużego pola do wysokiej, łatwej do wprowadzenia, podwyżki. Ostatecznie będzie to zapewne nie więcej niż 4%. Jednak należy pamiętać, że ten wskaźnik nie obowiązuje wszystkich. Jeśli najemca ma umowę najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego, to te przepisy nie mają w jego przypadku zastosowania.

Wzrost kosztów eksploatacyjnych kolejną przyczyną podwyżek

Zarówno właściciele lokali, jak i najemcy, muszą się liczyć ze wzrostami opłat eksploatacyjnych. Według prognozy Narodowego Banku Polskiego wskaźnik inflacji ma wzrosnąć w 2025 roku do 5,6%, co wynika z rosnących cen energii i wyższych wynagrodzeń. To przełoży się na koszty związane z użytkowaniem lokalu.

Poza tym należy pamiętać, że zamrożenie cen energii elektrycznej ma obowiązywać jedynie do końca 3. kwartału. Zatem ewentualna zmiana w ostatnim kwartale może być kolejnym czynnikiem, który przyczyni się do wzrostu kosztów. Do tego dochodzą wspomniane wynagrodzenia, które mają już nie rosnąć tak szybko, ale i tak przełożą się na większe wydatki związane m.in. z zarządzaniem nieruchomościami.

Czy właściciele lokali na wynajem będą się decydować na podwyżki?

To zależy od wielu czynników. Większość ekspertów przewiduje, że podaż ma przewyższać popyt, a to nie daje pola do wyższych czynszów. Z drugiej strony właściciele lokali, które są zajmowane, z pewnością będą chcieli uwzględnić w opłatach wskaźnik inflacji.

Czynnikiem, który może mieć wpływ na sytuację wynajmujących i najemców, jest również dostępność kredytów. Jeśli dojdzie do obniżki stóp procentowych, część najemców zdecyduje się na zakup mieszkania. Kolejnym czynnikiem, który może ich do tego skłonić, są realne spadki cen nieruchomości. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ewentualnego pojawienia się programu wsparcia kredytobiorców, ale akurat na to się na razie nie zanosi. Natomiast poszukujący lokalu mogą trafić na okazje. Część właścicieli mieszkań, zniecierpliwionych czekaniem na najemcę, może zdecydować się na obniżkę czynszu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *