Najem senioralny – na czym miałby polegać?

0 5

GUS w 2024 roku podawał, że ponad ¼ populacji Polski to osoby w wieku powyżej 60. roku życia. Oznacza to, że mamy niespełna 9,8 mln seniorów, a analizy dotyczące starzenia się społeczeństwa pokazują, że będzie ich coraz więcej. Często osoby te mają ograniczenia ruchowe, a fakt, że od lat mieszkają np. na 3 czy 4 piętrze w bloku bez windy, powoduje trudności z wyjściem z domu. Pogłębia się wykluczenie społeczne. Dlatego rząd, dostrzegając ten problem, proponuje wprowadzenie najmu senioralnego. Sprawdź, na czym miałby polegać.

Walka o większy komfort życia seniorów

Rząd Koalicji Obywatelskiej, celem poprawy warunków mieszkaniowych osób starszych, rozważa możliwość wprowadzenia programu najmu senioralnego. Miałby on opierać się na tym, że seniorzy mieszkający na wyższych piętrach w budynkach bez windy mogliby zamieniać swoje mieszkania na lokale komunalne na paterze lub na wyższych piętrach w budynkach wyposażonych w windę. Takie lokale byłyby lepiej dostosowane do ich potrzeb związanych ze sprawnością ruchową.

Mieszkania własnościowe opuszczane przez seniorów przeznaczone mają być dla gminy na wynajem.

Podstawowe założenia programu

Polska Agencja Prasowa przeanalizowała założenia programu najmu senioralnego, który został przedstawiony jako propozycja przez minister ds. polityki senioralnej, Marzeny Okły-Drewnowicz. Prawo do zamiany mieszkania przysługiwałoby seniorom, którzy zamieszkują na co najmniej trzecim piętrze w budynkach bez wind. Mogliby oni wynająć  swoje lokum gminie, otrzymując w zamian lokal komunalny na parterze lub w budynku z windą.

Gmina mogłaby podnajmować takie mieszkania osobom oczekującym na lokale komunalne, co wiązałoby się z obopólnymi korzyściami.

Najem senioralny dostarczyłyby osobom starszym rozwiązania dla problemu braku możliwości wychodzenia z domu z uwagi na trudności w pokonywaniu schodów. Nadrzędną korzyścią miałaby być poprawa warunków mieszkaniowych seniorów. Program byłby dobrowolny i uprawnieni mogliby, ale nie musieli do niego przystępować.

Kiedy program najmu senioralnego ma wejść w życie?

Prezentowany program prostej zamiany mieszkań seniorów na te na niższych kondygnacjach nieprędko wejdzie w życie. Znalazł się w uwagach do projektu ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Obecnie trwają prace nad szczegółami jego realizacji. W planach jest przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz pilotażu w wybranych gminach.

Nie wiadomo, czy seniorzy wyrażą zainteresowanie projektowanym rozwiązaniem. Ważne jest też i to, czy zaoferowane im przez gminę lokale komunalne będą w stanie nadającym się do wprowadzenia, czy też konieczne będzie przeprowadzenie w nich remontu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *