Portal Nieruchomosci-online.pl przygotował raport dotyczący nastrojów na rynku nieruchomości za IV kwartał 2024 roku. W badaniu, podobnie jak we wcześniejszych edycjach, uczestniczyli pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Sprawdźmy, jak w ich oczach wygląda obecnie sytuacja na rynku najmu.
Ile wynosi indeks nastrojów na rynku nieruchomości?
Nieruchomosci-online.pl prezentują nastroje rynkowe za pomocą wskaźnika INPON. IV kwartał 2024 roku był już trzecim z rzędu, w którym uległ on obniżeniu. Jednak tym razem spadł poniżej poziomu optymizmu, który wynosi 50 pkt. Obecnie INPON jest równy 47,62 punktów, co oznacza spadek o 4,34 w stosunku do poprzedniej edycji. Co jest przyczyną tak znaczącego pogorszenia nastrojów? Przede wszystkim wysoka inflacja, słaba kondycja gospodarki krajowej i brak realnych perspektyw na zainicjowanie rządowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Zadowalająca ocena utrzymała się jedynie w przypadku sprzedaży kawalerek.
Nastroje rynkowe w branży najmu w ostatnim kwartale 2024 roku
Z badania wynika, że poziom nastrojów obniżył się we wszystkich ośmiu analizowanych segmentach rynku. Jak to wygląda w przypadku najmu?
- Najem kawalerek – spadek o ponad 6 pkt. do 49,2 pkt,
- najem większych mieszkań – spadek o ponad 6 pkt. do 47,3 pkt,
- najem i sprzedaż lokali biurowych – spadek o ok. 1,4 pkt. do 43,9 pkt,
- najem i sprzedaż lokalu usługowych – spadek o ok. 1,4 pkt do 43,7 pkt.
Takie nastroje wynikają z wielu czynników. Koniec roku jest zazwyczaj spokojnym okresem w branży nieruchomości. Do tego dochodzą sytuacja geopolityczna i wysoka inflacja.
Drogie kredyty i wysokie stopy procentowe sprawiają, że wiele osób, planujących zakup własnego mieszkania, musi odłożyć tę decyzję w czasie. Co za tym idzie, rynek najmu nieruchomości ma się całkiem dobrze. Badanie pokazuje, że w tym segmencie nastroje nie pogarszały się tak jak w przypadku sprzedaży. Problemem rynku są jednak rosnące koszty utrzymania inwestycji wynikające m.in. z wysokości czynszu. Do tego coraz więcej uchodźców z Ukrainy opuszcza Polskę. W wielu miastach sytuacja na rynku najmu zależy od przyciągania przez dane miasto obcokrajowców. Również i na tym rynku ostatni kwartał jest raczej okresem spowolnienia.
Prognoza na I kwartał 2025 roku
Oczekiwania co do wzrostu popytu są umiarkowane. Pośrednicy nieruchomości spodziewają się, że podaż będzie dalej rosła, a jeśli chodzi o ceny, to coraz częściej mówi się o spadkach. Oto prognozy na I kwartał 2025 roku:
- sytuacja na rynku – jeśli chodzi o najem kawalerek, najwięcej respondentów wskazało stabilizację (56%), tak samo jak w przypadku większych mieszkań (50,5%), lokali biurowych (49,5%) i usługowych (49,9%),
- popyt – w przypadku najmu kawalerek najczęściej wskazywano stabilizację (55,7%), tak samo w przypadku większych mieszkań (50,3%), lokali biurowych (52,5%) i usługowych (53,3%);
- Podaż – również i w tym przypadku oczekiwania jest stabilizacja; wskazało na nią 50% badanych w przypadku najmu kawalerek, 44,6% – w ramach większych mieszkań, 50,1% – dla lokali biurowych, a 51,7% – usługowych;
- ceny – ponownie badani najczęściej wskazywali na stabilizację; przypadku najmu kawalerek tak zrobiło 52,4% respondentów, 46,3% – dla większych mieszkań, 47,3% – lokali biurowych, a 47,6% – usługowych.
Jak zatem widać, spodziewana jest stabilizacja. Mało prawdopodobne, aby w I kwartale 2025 roku doszło do zmian, które mogłyby mieć duży wpływ na sytuację na rynku najmu.
Dodaj komentarz