Sytuacja na rynku nieruchomości poprawia się od początku roku. Rośnie popyt, a wraz z nim na rynek wraca optymizm, co potwierdzają wyniki badania, które co kwartał prowadzi portal Nieruchomosci-online.pl. W porównaniu do okresu styczeń-marzec br. wszystkie badane obszary rynku uległy poprawie.
Portal Nieruchomosci-online.pl regularnie bada nastroje pośredników w handlu nieruchomościami. W wyniku przeprowadzonego wśród uczestników badania obliczany jest wskaźnik INPON, który został opracowany przez ekspertów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W ostatnim badaniu przeprowadzonym w czerwcu 2023 wzięło udział 1060 specjalistów z całej Polski zajmujących się sprzedażą, kupnem oraz najmem nieruchomości.
INPON stanowi barometr koniunktury rynku nieruchomości i może przyjmować wartości między 0 a 100. Wynik przekraczający 50 oznacza, że ankietowani pozytywnie oceniają sytuację panującą na rynku, a nawet oczekują dalszej poprawy. Z kolei wskaźnik przyjmujący wartości poniżej 50 oznacza, że nastroje są raczej pesymistyczne. INPON składa się z 8 subindeksów, które dotyczą różnych segmentów rynku nieruchomości – mieszkań, domów, lokali komercyjnych oraz działek, przeznaczonych zarówno na sprzedaż, jak i pod wynajem. W II kwartale 2023 r. indeks INPON poprawił się względem I kwartału aż o 4,63 pkt, osiągając wartość 60,82 pkt. Poziom optymizmu, czyli sytuacja, gdy indeks jest powyżej 50, utrzymuje się drugi kwartał z rzędu, co pokazuje, że nastroje pośredników są coraz lepsze.
Drugi kwartał 2023 roku jest trzecim z kolei, kiedy na rynku najmu widać stabilizację po kilku miesiącach wzmożonego zainteresowania klientów. 49 proc. ankietowanych uważa, że w II kw. popyt na kawalerki nie uległ zmianie, a w przypadku większych mieszkań uważa tak 40 proc. badanych. Nieco ponad 30 proc. zauważyło większe zainteresowanie najmem, a 16,7 proc. w przypadku kawalerek i 26,7 proc. w przypadku większych mieszkań uważa, że popyt zmalał. Ma to związek z sytuacją gospodarczą – rynek oczekuje spadku inflacji oraz obniżenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. Do Polski napływa znacznie mniej uchodźców, niż miało to miejsce w ubiegłym roku, a dodatkowo ruszył wyczekiwany przez wielu program Bezpieczny kredyt 2 proc., który pozwala kupić mieszkania na korzystnych warunkach. Przekłada się to na mniejsze zainteresowanie wynajmem mieszkań oraz próby renegocjowania umów najmu długoterminowego. Lepiej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o najem lokali komercyjnych. W tym wypadku subindeks wyniósł blisko 49 pkt, a nie był na takim poziomie od 2 lat.
Eksperci spodziewają się, że III kwartał br. przyniesie większe zainteresowania najmem zarówno kawalerek, jak i mieszkań o większym metrażu. Obecnie mieszkania jednopokojowe wynajmowane są w ciągu 1 miesiąca od pojawienia się oferty, a większe mieszkania w czasie od 1 do 3 miesięcy. Ponad 50 proc. pośredników spodziewa się, że w kolejnych miesiącach ceny mieszkań, zarówno tych najmniejszych, jak i większych nie ulegną zmianie.
Dodaj komentarz